| dracusorcucornite a întrebat:

Buna dragilor eu am un iubit dar simt ca nu imi mai place de el, in schimb imi place de alt baiat de 16 ani si nu stiu cum sa ma despart de prieten ca sa nu il ranesc?
funda

Răspuns Câştigător
| Akumaki a răspuns:

Vorbeste sincer cu el, totusi incearca sa eviti tot adevarul. Spune-i ca nu mai exista acea scantetie intre voi, acel sentiment care te facea sa tresari si ai ai fluturasi in stomac dar nu-i spune ca este de fapt vorba de alt baiat. Chiar daca nu-ti mai place de el, nu trebuie sa-l ranesti, incearca sa-i explici ce se "intampla" cu tine. Spune-i ( doar daca vrei ) ca puteti in schimb sa ramaneti prieteni dar nu mai mult pentru ca situatia in care te afli nu-ti mai "permite" ( ma refer la faptul ca nu-ti mai place de el, nu ca de fapt exista un alt baiat ). Daca nu-ti mai place de el nu meria sa te "chinui" doar pentru a se simti el bine, nu? Reprofileaza-te. Daca iti place de acel baiat de 16 ani vorbeste cu el sincer, fa-ti curaj si spune-i ce simti tu cu adevarat ( asigura-te totusi ca baiatul cu care ai fost pana acum a inteles ca nu mai este nimic intre voi si ca nici nu mai poate fi, daca nu faci asta ai ocazia sa te trezesti cu o "mica" cearta pe cap iar tu vei pica foarte rau in aceasta poveste ), daca te va intelege, bine, daca nu, inseamna ca nu era baiatul potrivit pentru tine si ca pentru tine este rezervat altceva mai bun. Sper ca te-am ajutat. Haikei? -- > Funda? :]

8 răspunsuri:
| iiSceneXX a răspuns:

Pur si simplu, spune-i frumos ca nu mai merge. Nu ii spune de alt baiat, fiindca se va infuria. Spune-i ca pur si simplu nu mai merge, si pentru binele amandurora e mai bine sa va despartiti. Discuta cu el pana cadeti la acord comun. Vorbeste cu el, nu-l rani. Multa bafta

| positivity a răspuns:

Toți știm că despărțirea doare. Oricât de frumos și calm i-ai spune unei persoane că te desparți de ea, tot o vei răni.
Încearcă totuși să-i spui că sentimentele tale s-au schimbat, și că ai nevoie de o pauză.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici niște sfaturi:

http://www.google.ro/......http?/url

Răspuns utilizator avertizat
| ade291 a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie ca tine. Am incercat sa ii vorbesc sincer si calm, i-am zis ca nu mai merge intre noi si ca nu mai sunt sentimentele de la inceput. Daca nu i-as fi zis ca exista un alt baiat, nu se supara asa tare.
Succes happy.

| Anelym a răspuns:

Spune-i in felul urmator:
Dragul meu stiu ca poate ar trebui sa tac si sa nu-ti spun nimic, dar simt ca toate sentimentele care le-am avut pana acum pentru tine s-au transformat intr-o simpla prietenie..Asa ca m-am gandit sa facem o pauza sa-mi fac ordine in ganduri.Te rog sa nu fi suparat pe mine eu tin foarte mult la tine, dar doar in semn de prietenie..Prieteni? :*

| CrissIoana a răspuns:

Buna!
Daca esti de mult timp cu el n-are rost sa renunti la relatie. ( cel putin nu daca esti fericita ). Ca simpatia pentru alte persoane trece.
Dar daca chiar vrei sa renunti la el, spune-i frumos, pentru ca de durut ar durea pe oricine.
Good luck!

| dracusorcucornite explică (pentru CrissIoana):

Ok mersi de sfat asa o sa fac.sunt cu el din luna aprilie.