| Whatthehell66 a întrebat:

Eu ador adolescentii emo. Nu de mult timp am devenit si eu una dintre ei. Am foarte multi prieteni care acum se comporta urat cu mine sau nici macar nu mai vorbesc cu mine deoarece ma imbrac mai ciudat si imi fac parul mai altfel decat ei. Ma simt foarte rau ca nu vor nici macar sa ma vada. Ce ar trebui sa fac sa scap de acest sentiment? Grupul de prieteni in care am intrat e si el format din multi baieti si fete emo. Ma simt super in compania lor, insa tot imi este gandul ca ceilalti ma ocolesc. Grupul din care fac acum parte a incercat sa imi fie alaturi si mi-au facut tot felul de surprize insa tot nu ma simt mai bine. Please help me!sad

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

E imposibil sa fii placuta de toata lumea. Nu exista perfectiune, ci anturaj potrivit.
Cei ce te dau la o parte din pricina toalelor de pe tine nu iti sunt prieteni la niciun caz.
Eu spun sa-i lasi la o parte. Implica-te mai mult in relatiile cu membrii anturajului care te accepta, care-ti reflecta o stare de bine, de multumire sufleteasca.
Cel mai important este ca tu sa te simti bine in pielea ta. Daca tu o sa fii multumita de tine insuti, atunci e ok. Intotdeauna, intr-un colt, va exista cineva care iti va baga de vina.

9 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Să le explici că nu eşti un "emo" în adevăratul sens al cuvântului, ci că doar îţi place vestimentaţia şi felul lor de a fi atât. Poartă o discuţie serioasă, întreabă-i de ce te ocolesc. Baftă!

| Zenithf a răspuns:

Hmm, pasul pe care l-ai facut, si consecintele lui iti arata ce prieteni "adevarati" ai avut tu inainte. :->
Asa sunt oamenii, traiesc fiecare in "cusca" lor, nici nu-si dau seama de asta, iar daca vrei sa-i scoti un pic afara din ea, ei incep sa maraie. Problema este, cat de mult te poti baza pe noii tai prieteni?
Concluzie: vei avea sute de prieteni in cursul vietii, si viata iti va fi "sita" cu care ii vei sorta. Dupa mai mult timp, te vei uita in urma si vei vedea ca din sutele acelea, doar vreo doi, trei au ramas cu tine. Acestia sunt prieteni Adevarati, restul au fost doar ~ceilati tipi/tipe din gasca~
Pace!

| gynutza_5762 a răspuns:

In faptul ca esti emo nu este nimic ciudat. ar trebui sa le explici celorlalti prieteni treaba asta. noul tau grup de prieteni te-ar putea ajuta cum sa faci asta si ce sa le spui.

| HySpear a răspuns:

Ei bine, asta arata cat de buni prieteni ti-au fost, prietenii adevarati la nevoie se cunosc, si eu sunt fana tokio hotel, ii ador big grin, uneori si pe mine unii ma fac emo ca asc asa ceva, nu-i bag in seama, chiar daca nu arat a emo. Da prietenii te accepta ori cum ai fi, ori ce ai face, te iarta... ei spun ca daca ti-ai schimbat infatisarea, te-ai schimbat de tot, sau cum spui tu, ca nu mai esti aceea fata "simpla".

| BornFree a răspuns:

Spune-le prietenilor tai ca a descoperit un nou stil care pe tie te fascineaza insa asta nu inseamna ca nu mai esti tu, doar infatisarea arata alfel dar sentimentele tale si preferintele tale sunt acelasi.

| Bubu a răspuns:

Daca tie iti place stilul asta nu asculta ce zic altii. Daca iti sunt prieteni adevarati te vor accepta asa cum esti:*

| amage a răspuns:

Eu nu sunt emo, dar am o colega in clasa care este. Noi ne comportam cu ea super, chiar daca este diferitahappy. Prietenii tai se pare ca nu sunt niste prieteni prea buni, pentru ca daca ar tine la tine te-ar accepta asa cum esti. Sufletul conteaza nu aspectul fizic. Parerea mea e ca ar trebui sa vorbesti deschis cu ei si sa le spui ca esti tot acea fata de dinainte, doar ca ti-ai schimbat look-ul. Eu sper sa te inteleaga si sa se rezolve totul cu bine.

| biscuite a răspuns:

Dupa ce ai sa cresti, ai sa razi de perioadele astea ale vietii.Acuma e normal sa te iei dupa anturaj dar fii sigura ca la 30 ani cand o sa ai copii n-o sa mai fii emo sau chestii d-astea. Or sa te preocupe altceva atunci.Asa ca nu-ti mai face griji.

| AlinCraiova a răspuns:

Ar trebui sa le spui: pana acum eu am fost prietena voastra doar pentru ca nu ma imbracam asa. Sau ar trebui sa ii intrebi ce au hainele tale. Si eu am priteni care se imbraca urat tare dar nu le fac asa.