| GabiiAdi a întrebat:

Toti cred ca am trecut prin viata prin capitolul prieteni falsi. Si eu am patit-o cu vreo 2, 3 prietene inainte iar acum mai stateam cu 3 fete. Eu imi petrec mare parte din timp cu prietenul meu, dar stiam sa ma impart egal si oricum se intelegeau. Eu faceam orice imi cereau, le ajutam, ma duceam oriunde cu ele, le rezolvam probleme, le dadeam sfaturi. Cand venea vorba sa se intample invers, eu nu prea primeam nimic. De la un timp, cele 3 fete nici nu ma mai cheama afara poate din simplul fapt ca intr-o zi cerandu-le sa ma ajute la ceva, m-au refuzat si normal ca m-am suparat si m-am hotarat sa nu le mai ajut nici eu la tot, daca ele nu sunt in stare sa ma ajute la randul lor. Nu le-am cerut ceva ce nu puteau face, adica daca voua vi se pare ceva extraordinar sa mearga cu mine 30 de minute undeva... Acum am intrat la liceu in aceeasi clasa si se comporta cu mine ca si cum as fi invizibila, ma barfesc, se uita ciudat. Adica pana acum eu stateam cu 2 dintre ele si o barfeau pe a 3, iar acum sunt sigura ca e invers. Astazi, la franceza, profesoara a intrebat-o pe una dintre ele cine a mai fost la olimpiada in clasa a 8, si i-a spus pe toti mai putin pe mine...Nu ma laud, dar la faza locala am luat nota cea mai mare dintre ei, si ea nici macar nu a trecut mai departe. M-am ofticat si m-am simtit prost. Adica, mi se pare un gest prostesc.
Credeti ca am gresit cu ceva, e vina mea ca s-au indepartat? Ma doare ca ne intelegeam atat de bine si acum oricat as incerca sa stau cu ele ma ocolesc, le stiam toate secretele si acum nu mai vorbesc de fata cu mine. Mama ma bate la cap sa stau cu ele dar ma simt foarte departe, ca si cum nu ne-am cunoaste si nu sunt genul " daca tu nu ma vrei, eu te vreau", nu pot sa le fortez sa isi petreaca timpul cu mine si vad ca prezenta mea parca le sufoca. Eu acum stau cu 4 baieti printre care si prietenul meu si pot sa spun ca am gasit in ei niste prieteni adevarati, dar stau cu ele 6 ore pe zi la scoala, si ma doare atat de tare cum se comporta cu mine. Ce pot face sa scap de sentimentul asta? Am gresit eu?

2 răspunsuri:
| Cruciades a răspuns:

Nu ai gresit cu numik ai te-ai suparat doar, dar daca chiar vrei sa te imprietenesti cu ele ai putea sa le face pe ele sa sufere pentru greseala lor, adica te poti duce la ele si sa te iei de ele si sa le intrebi de ce se poarta urat cu tine. Dar nu le lasa pe ele sa continue, continua tu si spune-le ca te-ai saturat ca tu sa faci tot ce vor ele si sa le ajuti, iar ele, cum ai zis si tu, sa nu vina cu tine nici 30 de minute sa te ajute. Poti continua conversatia tot asa pana cand veti ajunge sa va voribiti, aa si mai poti adauga ca voi erati cele mai bune prietene din perspectiva ta si chiar ca te doare pentru ce tiau facut ele big grin mult noroc aa si primesc funda daca te-o ajutat big grin

| GabiiAdi explică:

Pai incerc sa stau de vorba cu ele, sa ma integrez, dar imi e imposibil. cand ma aporpi nu mai vorbesc si se intorc cu spatele la mine de parca as fi invizibila. Le-am intrebat intr-o zi ce au cu mine si au zis: nimic. Dar daca nu au nimic de ce se comporta asa...