| Bixelle a întrebat:

eu am o problema cu mama... nu ma inteleg cu ea deloc... niciodata nu a avut incredere in mine si nici nu vrea sa aiba... in fiecare seara eu sunt prima care sparge gasca... si cu ea nu se poate discuta... ce spune ea e sfant ...si cand vreau sa ies si eu cu priteni ea nu... ca nu stiu ce... si cand vreau sa merg si eu intr-o excursie ii zic ea nuuu... ii zic tatalui, tata ma lasa apoi maicamea il imbarliga si nu ma mai lasa... si mereu ma face sa plang... daca ar fi ea cu mine acasa in fiecare creca as inebuni si mar tine in casa ca pe caine ...nu o mai suport... vrea sa stau numai in fata blocului numai acolo ...si la magazin daca ma duc trebuie sa ii zic... sau alt ex cum vine blocu meu in spatele blocului pe partea cealalta e un mic parculet nici acolo nu ma lasa si sunt 4 pasi distanta... ea vrea sa stau in fata blocului sa ma vada ia. ...si seara nu am voie sa vb la la tell ...si daca vb ziua ma intreaba cu cine vb... ce treaba ai u cu cutare... unde l-ai cunoscut/a... unde sta cati ani are... asa e si pe mess... si mereu ma ameninta ca imi ia laptopu daca nu fac nu stiu ce...ma doare undeva ca imi ia laptopu... niciodata nu ma intelege ...si multa lume ii zice sa fie mai buna cu mine ca doar pe mine ma are si se poarta cu mine ca, cu dracu... si daca vreau si eu bluze cum au fetele pe umeri... un un umar... si din astea zice ca ce u esti de delea... si cand ii cer si eu 100 de mi 200 sa imi iau si eu o bluza ceva ce am vazut sau ceva pentru tell pooi ce sa faci cu ei... si zice ca imi ia ea da de unde... si imi da cate 30 de mi si nu in fiecare zi... si nici cu prieteni la strand nu ma lasa... ei se duc mereu eu nu... nici macar cu ea si cu tata nu vor sa mearga ca cica au treaba... nau timp liber... si mereu am comparat mamele prietenilor mei cu a mea si nici una nu e asa... ma enerveaza intruna ma suna unde esti ce faci acolo cand vi... nu nu e bine asa vino mai devreme. peste o jum de ora unde esti ce faci acolo cand zisesi ca vi... si ma streseaza intruna... uneori inkid tellu si zic ca se termina bateria... si pana la urma o sa ajunga sa imi mai cumpere un acumulator daca se termina ala sa il bag pe celalalt [loool]... acum mi-au zis recent ca vor sa imi angajeje badygoard. sa ma urameasca si sa le spuna unde sunt si ce sa fac... viata mea e un iad... va roog mult ajutati-ma ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| cooola a răspuns:

Poff ce spui tu aici, este foarte naspa... ce sa zic ...acum conteaza foarte mult cati ani ai si tu.si spun asta pentru ca si eu am avut chestia aceea cu "fata blocului". k nu pleci de acolo, nu ai voie si mereu toate prietenele mele se duceau se plimbam, etc., ...si am avut o perioada cand nici nu ieseam din casa... dar a trecut .asta a fost prin clasa a 6, 7, 8, si abia in a 9 ma lasa sa ies pana la 9-30 in oras cu prietenul meu, iar acum am trecut a 11 si s-a mai schimbat pentru ca eu i-am arat ca sunt cu capu pe umeri, si are incredre in mine. iar cum spui tu, mama ta este disperata, nu stiu ce sa spun, dar incearca sa vorbesti cu ea, sa ii spui ca este rau ca te tine legata, trebuie sa te lase putin cate putin sa vezi cum este lumea. Pentru ca in momentul in care tu o sa ai libertatea pe care tio doresti o sa faci in 2 zile ce nu te-a lasat ea in 2, 3 ani...si este mai rau ...ar trebui sa va faceti un program... dar din cate vad ...nici tu comunici cu ea, adica sa ii spui ce faci afara cu cine iesi, sa ii capati increderea pentru ca este foarte importanta, inceraca sa ii porpui anumite chesti. de ex sa iesiti intr-o zii in oras si sa incerci sa te apropi de ea, sa ii spui povesti din alea prietenelor, sa aduci prietenele acasa ca sa le cunoasca, sa stie cu cin3e umbli cand pleci de acasa, sa nu te mai streseze cu telefoane. Sunt multe chesti pe care le poti face, si este normal ca parintele sa stie totul despre tine, pentru ca el iti este singurul care iti vrea binele si care mereu o sa fie langa tine si cand iti este greu si cand iti este bine. Sper ca ai inteles cat de cat ce am vrut sa iti spun .si iti urez multa bafta si ai grija de tine... Uite mi-a venit altceva in mine .de ce nu dai un party la tine acasa ...chemi fete, baieti ...si sa fiti in largul vostru si o sa vada si ea cum se distreaza tineri din ziua de astazi...

18 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Woow chiar e o problema. m`ai ajuta sa iti dau un sfat daca mi-ai spune cati ani ai... dar dupa avatar nu cred ca esti prea mare... e chiar nasol daca nu poti sa vorbesti cu ea... poti sa fi si tu mai ascultatoare, sa ii dovedesti ca poate avea incredere in tinewinking

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Depinde si de varsta pe care o ai.Mama ta intr-adevar este foarte stricta. U trebuie sa intelegi ca ea iti vrea binele si ca vrea sa te protejeze. Exagereaza foarte mult.Asta pentru ca pe vremea ei nu era ca acum.Nu prea existau plimbari, iesiri cu prietenii si altele. U trebuie sa ai o discutie foarte serioasa cu ea.Intr-o zi cand nu are treaba du-te si vb cu ea. Explica-i cum ne-ai explicat si noua. Sp ca te deranjaza foarte tare faptul ca nu te lasa nicaieri. Sp ca toti prietenii tai ies, numai u nu. Vb calm cu ea si fa-o sa inteleaga.Am avut si eu o problema asemanatoare dar am vb cu mama si ea a inteles.Acum ma lasa unde vreau eu.Asa ca vb cu ea.Trebuie sa inteleaga pana la urma ca ai crescut si ca ai nevoie de libertate.happy
Succes!kiss

| Antrax a răspuns:

Nu stiu cum rezisti. Dar si mama mea e asa pentru ca vede multe prosti la stiri. Incearca sa vorbesti cu ea si sa ii spui ce nu iti convine si sa o intrebi de ce se comporta asa poate are motiv.

| maryana5 a răspuns:

Mama ta are dreptate si iti vrea binele. dar cred ca exagereaza.
Poate ca tu ai un anturaj nepotrivit si mama ta e suspiciasa...probabil t vede mica si poate e acel tip de mam care nu poate sa inteleaga/priceapa caci copilul sau a crescut...
spune-i atunci cand te duci tu undeva sa mearga cu tine sa vada ce faci, ca nu faci prostii etc.
incearca sa comunici cu ea, este foarte important acest aspect. Poate mama ta vrea doar sa te protejeze. Trebuie sa-i spui ca tu nu fumezi, nu o sa te droghezi sau ca nu ai prieten, daca ai avea macar invita-l la parintii tai sa-l cunoasca.
ama ta te protejeaza: normal ca nu te lasa la starnd...si nici nu intleg de ce te duci... mama ta doar te protejeaza dar nu iti explica dc face asta. Incearca sa comunici, ti-am spus, comunicarea este totul int-o relatie...mai ales intr-una mama-fiica
xoxoo, mary peace sign

| maryana5 a răspuns:

Mama ta are dreptate si iti vrea binele..dar cred ca exagereaza.
Poate ca tu ai un anturaj nepotrivit si mama ta e suspiciasa...probabil t vede mica si poate e acel tip de mam care nu poate sa inteleaga/priceapa caci copilul sau a crescut...
spune-i atunci cand te duci tu undeva sa mearga cu tine sa vada ce faci,ca nu faci prostii etc.
incearca sa comunici cu ea,este foarte important acest aspect. Poate mama ta vrea doar sa te protejeze. Trebuie sa-i spui ca tu nu fumezi,nu o sa te droghezi sau ca nu ai prieten,daca ai avea macar invita-l la parintii tai sa-l cunoasca.
ama ta te protejeaza: normal ca nu te lasa la starnd...si nici nu intleg de ce te duci... mama ta doar te protejeaza dar nu iti explica dc face asta. Incearca sa comunici,ti-am spus,comunicarea este totul int-o relatie...mai ales intr-una mama-fiica
xoxoo,mary peace sign

| Pho3nix a răspuns:

Cam dificila situatia si cam naspa.
Eu cred ca mama ta e cam severa.

Esti singurul ei copil si ii e frica sa nu te piarda dar asa nu inseamna ca trebuie sa stai inchisa in casa sau sa nu te lase afara, in oras, sau oriunde cu prietenii tai.

Incearca sa vorbesti cu ea si spune-i tot ce ai pe suflet.
Ai si tu o viata, pe aia trebuie sa o traiesti happy.

| cioko19 a răspuns:

Hm. chiar aiurea prin ce treci.
Totusi cati ani ai?thinking
Sti.sunteti generatii diferite. ea gandeste altfel fata de tine. dupa cum am si citit. e destul de severa. Dar poate o face ca sa te protejeze.
Ar trebui sa vorbesti cu ea, sa vada ca ai crescut, ca nu mai esti "fetita" aceea de 10 anisori si ca ti-ar trebui mai multa libertate.
Mult succes, sper sa rezolvi.

| lolly_3072 a răspuns:

Bodyguard? la ce ti-ar trebui un bodyguard? ciudat.

| Annitu a răspuns:

Eu te-as sfatui sa nu mai pui la suflet.Asa sunt mamele ...cu toate ca a ta...sad
Stii vorba aia "zici ca ea, dar faci ca tine"winking

| BlueDreams a răspuns:

Asta chiar e o problema.Si mama mea e stricta dar eu am 13 ani si totusi nu e asa exagerata.Acum depinde si de varsta ta.Cred ca a fost ceva care a facut-o sa-si piarda increderea in tine.Eu cred ca trebuie sa vb cu ea deschis si sa-i spui ca trebuie sa accepte ca ai crescut. Dar de un lucru fi sigura:mama ta te iubeste.Sunt convinsa ca vei reusi sa treci peste asta.Succes! si nu uita comunicarea e cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci in situatia asta. pupici:X

| yadora a răspuns:

E un pic cam dificil....poate ea a gresit undeva in trecutul ei si de aceea ai e frica ca nu cumva si tu sa cazi prada intemperiilor; nu fi rea cu ea. O iei frumos de manuta si va puneti un pic la taifas ca 2 prietene si nu ca mama -fiica; incepe o conversatie usoara cu tenta spre ceea ce vrei tu ; fa-o sa inteleaga ca daca se va opune in felul acesta tu in viata vei fi un copil slab care nu o sa stie cum sa se fereasca de multe rautati ; cum poti sa evoluezi intr-o profesie daca nu ai relatii, cunostinte....etc; explica -i faptul ca vei deveni intr-o buna zi sotie, mama ....si nu te vei putea ridica la standardul cerut de acestia si ca sotul ti-ar putea reprosa ca"mata te-a tinut ca pe o proasta acasa" ca nu ai cele necesare vietii ce e in continua schimbare si evoluare......Pune-o in situatia ta si cum sa-r simti daca toti din jur o dau la o parte ca nu le e pe plac , sa nu aibe prietene , sa nu se duca la cumparaturi,......si sa stea ca un caine in lesa....atunci nu ar lua-o razna? Sotul ei nu ar da-o la spate ca nu-l mai intereseaza persoana ei....sau ca o pune sa munceasca ca o sclava in loc sa o tina pe palme ca pe o printesa? Daca nu cedeaza in nici un fel o iei de aripioara si plecati in oras si cand va vrea sa vorbeasca cu cineva nu o lasi asa cum nici ea nu te lasa pe tine ...dar argumenteaza-i de fiecare data de ce procedezi asa.Va ceda in curand dar capata-i increderea maxima.

| urbanghost a răspuns:

Vad ca esti mai urmarita de mama ta, ca Bin Laden de americani. Esti intr-o situatie foarte naspa, ea isi face prea multe griji pentru tine si de aia nu-ti da libertatea necesara dar nici asa nu e bine. Incearca sa-i zici ei ce ai scris aici pe TPU, poate pana la urma o sa inteleaga si o sa iti mai lase frau liber. Succes.

| Deea_4962 a răspuns:

Lasa din greseala aceasta pagina deschisa. ca sa o vada mama ta si poate te va intelege ca ai ajuns sa ceri parerile altora.Sau stai mai suparata(vorbeste cu ei doar daca te intreaba ceva)3, 4 zile si nu iesi afara, iar daca te intreaba ce ai spune-le cum ne-ai spus-o si noua.Mai mult de atat nu stiu ce sa iti spun.

| LifeIsMyColor a răspuns:

Mama ta este foarte dura cu tine. Au intrebat toti laughing intreb si eu : Cati ani ai? Daca ai peste 13-14 ani ar trebui sa te lase sa iesi prin parcuri sau prin malluri cu prietenii. Crede'ma si eu am avut exact aceeasi problema cu ai mei. Pana la 14 ani nu m'au lasat sa ies mai departe de spatele blocului si crede'ma ca stiu cum e. Toti de la scoala povesteau cum se distrau prin parcuri, imi aratau poze in care se dadeau in leagane si radeau si. eu ma simteam prost. Anul trecut | la 14 ani | am purtat o discutie foarte ferma cu mama si i'am explicat ca sunt destul de mare sa ies prin parcuri cu prietenii mei. I'am spus pur si simplu tot ce simteam si m'a inteles si uite ca acum ma lasa sa ies oriude. Bine mama e diferita de mama ta. adica si ea e dura doar daca ma comport urat cu ea dar daca ma comport frumos si o ascult se comporta si ea frumos cu mine. Asta trebuie sa faci si tu. sa o iei frumos la tine in camera si sa ii spui tot ce simti. crede'ma o sa te inteleaga daca vei vorbii deschis cu ea. Ma rog. si ai mei sunt stricti cu privire la "prieten" si alte chestii si eu le respect deciziile. Daca o sa faci si tu asa o sa te lase sa iesi o sa vezi :]. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune mina macar doua saptamini si stai in casa chiar de te trimite ea in fata blocului.Risti si cistigi. Dar 2-3 saptamini nu mai iesi.Nu vreau sa ies si, in timpul acesta, muncesti prin casa de rupi.Iti iei o carte si lasi leptopul si tl inchise sau chiar descarcate undeva in ochii lor iar tu stai retrasa in camera ta oricit ar vrea ea sa-ti intre in voie...Nu mai iesi un timp...Succes garantat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa fi tu mai independenta.Cauta curajul interior cu care poti sa-i zici in fata tot ce ne-ai scris noua.Eu acum imi dau cu parerea.Vazand ca pe tine te afecteaza comportamentul ei poate se schimba. Good Luck!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai posibilitate, lasa-i o perioada singuri si fai un pic sa inteleaga ca a-r putea sa te piarda purtanduse asa cu tine! Danyel

| Swoood a răspuns:

Reclamo