| Axys a întrebat:

Buna!

Eu am o sora mai mare de ani ca mine, ea are 25 de ani si eu am 22.
Problema sta in felul uramator, parintii mei naturali o ajuta mult mai mult pe sora mea nu vreau sa fiu rea, ma bucura faptul ca o ajuta mai mult pe ea.
Iar parintii mei au ales sa ma mute la bunica de la tara de pe mama, pentru ca la inceput am stat impreuna cu parintii si cu sora mea, iar sora mea a cunoscut pe cineva din alt judet si a plecat. A stat acolo o perioada lunga de 2 ani si a ramas insarcinata cu acest individ pe care nu prea il suport in fine sad s-a intors inapoi la parinti cu tot cu barbatul ei! Dar inainte sa se intoarca pe mine m-a mutat la tara pentru ca nu avea loc de mine sad si m-am simtit prost eu fiind obisnuita la oras imi venea greu. Cum m-am mutat eu la tara au inceput problemele cu bunica nu ma suporta deloc de ce din cauza ca eu sunt ca si tata rea si afurisita. Presupun ca bunica de pe mama nu il suporta pe tata..nu stiu daca sunt rea si afurisita daca eram asa nu o mai ajutam cu nimic si nu o mai respectam deloc. Apoi am decis sa ma mut in chirie pentru ca nu mai aveam deloc liniste, m-am mutat in oras inapoi cu cateva statii distanta de casa in care am crescut. Au fost discutii, certuri si altele ca eu nu fac ce zice mama nu o ascult deloc.

Voi ce parere aveti, ati putea sta intr-un loc unde sa nu fiti invatati deloc cu toate ca e frumos, si mai ales cu o persoana foarte rea in care ar fi in stare sa te trimita direct la spital cum a fost la mine...

Iar sora mea acuma primeste atentie foarte multa pentru ca eu sunt proasta ca nu fac ce zic parintii. intr-un fel mai bine zic ignorata de ei.
Nu imi e ciuda ca i-a dat bani multi ei! dar nici prin ascuns fata de mine nu e corect!
Si am uitat sa spun ca si eu am o relatie si nu a acceptat asta nici macar sa auda. Ma simt un rahat, ei fac in asa fel incat sa te dispere de parca nu as fi copilul lor! nu am sa-i inteleg niciodata de ce?
De ce unul sa fie cel mai valoros si celalalt sa fie un ****!
Ce sa le mai demonstrez eu lorca pe ei ii intereseaza atat banii si iarasi bani interesul se vede clar daca eu am bani trebuie sa dau bani. daca nu dau bani nu exist pentru ei. e dezastru ce fac banii din oameni m-as duce sa vorbesc cu un preot ca simt ca o iau razna din cauza asta...

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Hey, hey!

Bucură-te de faptul că te-ai mutat singură înapoi în oraș și că te descurci să vă întrețineți fără ajutor alor tăi.
Dacă nu ai un loc de muncă momentan, încearcă să îți găsești unul.
Nu te mai muta înapoi la ei, nici dacă te roagă.
Vorbește cu tatăl tău dacă te înțelegi mai bine cu el, măcar să îți fie alături prin sfaturi dacă nu material.
Tu cu siguranță vei ajunge mult mai bine decât sora ta, având în vedere faptul că ai avut curajul și tăria să treci peste decizia lor, să te muți înapoi la oraș, să fii pe picioarele tale.
Stai liniștită, lucrurile se vor așeza la un moment dat.

O seară frumoasă!

3 răspunsuri:
| Axys explică:

Poveste e lunga am incercat sa mai scurtez din ia dar na sunt intr-o stare foarte urata in care nu striu ce sa mai fac si ce sa mai zic ca in fata lor sunt un nimeni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate ai spus te-ai mutat singura. Foarte bine ai facut. Te intretii singura, nu ai nevoie de ei, deci nu ii mai vizita deloc, daca tot zic ca nu asculti de ei trebuie sa iti vezi de viata ta si sa o faci cu cine vrei. Stai departe de ei, nu au demonstrat ca te vor aproape, la toata familia ma refer, bunici, sora, parinti.