| zzzmariazzz a întrebat:

eu la scoala am o singura,, prietena "si nu stiu daca sa mai raman prietena ei.De exemplu ea mereu isi ia temele de mine, la ore ma enerveaza ca a ramas in urma si eu trebuie sa ii dictez. La teste o ajut in exces, daca o ii dau sa copieze ia 7-8, iar daca nu mai mult de 5 nu ia. Alt moment cand m-a enervat a fost acela cand mi-a spus :,, Poti face tema pe o foaie separata (adica de doua ori, o data si pentru ea) si sa mi-o dai din timp sa o copiez.". Cand am intrebat-o de ce mi-a spus ca ii lene.Sau daca imi cere o tema ca ea a ajuns la 10 acasa,, ca a iesit afara ".
Azi am dat un test la fizica, iar eu i-am facut copiute ca ei ii e lene sa scrie la ora si nu are fe pe ce sa invete.
Va multumesc ca ati citit pana aici si va intreb ce ma sfatuiti sa fac. Ba rog sa nu imi spuneti ca nu are sens sa mai fim,, prietene", deoarece ea e singura mea,, prietena ".

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine, eu iti spun ca nici aceasta nu iti este prietena adevarata.
Este foarte clar ca profita de tine, este prietena ta din interes si cand nu va mai putea obtine nimic de la tine te va teleporta din compania ei.

Nu strange cu ghearele nimic.
Cel mai bine ar fi sa incerci sa-ti faci alti prieteni in mediul in care activezi.
Nu zic sa te certi cu ea. Probabil sunteti la o varsta la care nu constientizati prea bine ce este prietenia.
Sugerez, cel mai bine ar fi, daca vrei sa faci o fapta buna sa continui sa o ajuti fara sa te gandesti la o rasplata din partea ei, sa te astepti la ce e mai rau chiar, dar ajut-o in continuare. Fa asta pentru tine. Dar in acelasi timp las-o mai moale cu ea. Preferi sa fii singura decat cu o falsa prietena, nu? In lumea asta larga cu siguranta este cineva care sa te pretuiasca asa cum esti.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Profita de tine, atat.Inteleg ca-i singura ta prietena, dar nu se poate numii prietena, nu te injosii, nu merita

| Madesz a răspuns:

Discuta cu ea.