| C3R1 a întrebat:

Buna,eu sunt cery si am 19 ani si as dori să stiu daca ma mai pot duce la lectii de canto.

Nu vreau sa spun nimic nestiut dar cred caci cu urechea muzicala stau ok.

Deci sa stiti ca am si testat urechea muzicala si pot sa imit notele (nu ma laud sau ceva), dar sunt foarte afon.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca stii ca esti "foarte afon" (asa cum ai declarat tu mai sus), la ce te mai chinui sa mergi la scoala de canto?
Neavand ureche muzicala, nu are importanta ca poti imita niste sunete, ca nu-ti vor iesii pe gura sunete muzicale, ci probabil niste sunete guturale, fara modulatiile respective.
Nu mi-o lua in nume de rau, chiar poti merge sa fii testat la scoala populara de arta din judetul tau si poti ruga un profesor de acolo, sa te supuna testului, sa vada daca ai o voce speciala sau deosebita, care merita muncita si cizelata, putand sa ai sperante de viitor, pentru o cariera muzicala.

1 răspuns:
| Frank51 a răspuns:

Asa cum orice se poate invata, poti sa inveti si sa canti. Dureaza foarte mult si este destul de costisitor, dar daca iti place, iti recomand cu caldura sa continui pe acest drum, chiar daca o sa dureze 5-10-15 ani!

Ce a spus AnnaBlandiana este complet Fals! Iti poti antrena vocea sa sune foarte bine si placut, dar este vorba de antrenament de ani, sau chiar zeci de ani!