| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor! Am si eu o problema. Am vorbit cu verisoara mea (13 ani)si discutand, am ajuns la subiectul "masturbare". mi-a spus ca o face de cateva luni si m`a intrebat daca e normal ca la varsta ei sa se masturbeze. Eu nu am facut`o niciodata, dar i-am spus ca o sa ma interesez. Mi se parea putin ingrijorata. Voi ce ziceti? e ceva normal sau e prea mica pentru. asta?

xoxo

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te poti masturba incepand de la varsta la care simti nevoia nu cred ca pentru asta exista o varsta anumita, da o poate face dar atentie manutzele spala-te, fara introducerea diverselor obiecte cu care se poate infecta, na ca nici nu stiu cu ce ar putea, raman doar mainile. Banuiesc, ca tu esti dar ti-a fost rusine sa spui, ok, stai linistita ca nu esti nici prima nici ultima.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E putin cam mica, fetele incep sa se masturbeze de obicei in jurul varstei de 15-16 ani. Dar poate e ea mai precoce. Atata timp cat are mare grija de igiena: mainile si organel genitale se spala bine cu apa si sapun inainte si dupa, nu se folosesc obiecte care nu sunt perfect curate si dezinfectate si atata timp cat nu face exces, nu are de ce sa se ingrijoreze. E o etapa obligatorie in dezvoltarea normala a sexualitatii oricarui om.

| Silvia a răspuns:

Mie nu mi se pare normal.Are...nevoi?

| DTralala a răspuns:

Alllina, daca as fi fost eu }ceea ce e fals}, as foi intrat pe siteuri sa ma informez, din moment ce nu sunt eu, nu ma preocupa ff mult; dar totusi am postat intrebarea pe TPU .app.eu am 15 ani happy

| cucu a răspuns:

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor ce tare. pai vb de curand cu niste prietene din italia unde s`a ajuns sa fie ceva normal sa nu mai fii virgina la 15 ani ...incet incet ne apropiem si noi de chestia asta dupa cate vad.
este prea mica pentru asa ceva nu este normal ca la 13 ani sa te masturbezi, acum oi fii eu demodat nu stiu cum e moda dar o fata la 13 ani ar trebui sa aiba cu totul alte preocupari decat sa`si vare degetzeluuuuwinking

| mada_4135 a răspuns:

Mie mi se pare normal atata timp cat o face cum trebuie adica cu atentie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca este un pic prea repede pentru "nevoia" asta. Crezi ca ai putea astepta inca un an, doi ca sa stii de ce o faci? Oricum, trebuie sa ai o igiena riguroasa a mainilor si bineinteles a partilor intime.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As masturba o eu cu limba un pic

| chaw a răspuns:

Nu conteaza varsta, dar totusi sa se gandeasca ca`s lucruri mai bune de facut la 13 ani! ...Sa aiba grija la igiena intima si fara mai stiu eu ce obiecte prin vagin.winking