| aura_6335 a întrebat:

Fostul meu prieten vrea sa ne impacam. Recent s-a despartit de fost iubita si acum vrea sa vorbeasca cu mine. Zice ca ma iubeste si ca tine la mine dar eu nu il cred si in plus nici nu imi mai place de el. Am vorbit azi cu el si am incercat sa ii explic ca nu mai vreau sa vorbin dar este foarte insistent iar pe mine incepe sa ma enerveze. Va rog, ziceti-mi si mie cum ar trebui sa ii spun fara sa-l jignesc dar sa inteleaga. MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, se pare ca acum a realizat ca te iubeste... daca tu nu mai simti nimic pentru el atunci vb serios cu el si spune-i sa te lase in pace ca nu mai vrei sa ai nimic cu el, sper sa inteleaga cu frumosu, nu are de ce sa te streseze cu asta din moment ce tu nu vrei, majoritatea baietiilor fac chesti de genu asta, se despart de o fata apoi dupa un timp regreta si tot la ea se intoarce, tipic lor!

8 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Textele mele (sunt de fapt niste principii si experienta mi-a aratat ca sunt bune ) sunt cam asa: "orice relatie are doar un inceput si un sfarsit", "daca n-a mers prima data a fost cu un motiv, si orice am face noi ramanem noi si motivul e in continuare acolo - vezi si vorba populara cu ciorba reincalzita" "ar trebui sa ne petrecem timpul si sa ne implicam cu cineva cu care avem un viitor" "sa nu stricam o amintire" "de ce sa readucem la viata momentele care ne-au facut sa ne despartim" "putem sa mai depanam amintiri din cand in cand, nu vad de ce n-am ramane amici, dar ce a fost a fost, acum fiecare cu viata lui. ( daca nu ne-am despartit urat )" "nu e drept sa iti las o impresie gresita" dar "in viata trebuie sa acceptam ca trecutul e trecut, cu bune si rele", "cand o relatie nu rezista din prima e mai bine sa o lasi in urma, ca amintire fara regret" "am fost impreuna, nu ne-am inteles, nu am fost compatibili, dar a trecut". Chestiile astea ar trebui sa le aplici si daca vei simti pe viitor ce simte el acum, parerea mea. Sunt niste reguli bune in general, si cand mi s-a intamplat sa nu mi le respect mi-a parut rau. Nu stiu daca el ar vrea sa inteleaga ceva ce nu-i convine, dar daca n-a priceput pana acum, e un moment bun sa accepte ca NU inseamna NU. Si apoi il poti ignora linistita, nu ii datorezi nimic. Va gasi pe altcineva pe care sa iubeasca, nu sunteti doar voi doua femei pe lume.

@monyk16 - fals - nu e tipic lor - probabil sunt de doua ori mai batran decat tine si pana acum a fost exact invers, nu vorbesc de un caz izolat. Ar trebui sa cunosti mai bine modul de gandire al baietilor inainte sa ii judeciwinking Sunt de obicei doua motive pentru care cineva vrea sa reia o relatie cu fostul: pentru a readuce niste amintiri la viata sau/si pentru ca cine a urmat nu a avut o influenta la fel de puternica, iar din comoditate sau alte motive nu a reusit sa gaseasca o persoana care sa i se potriveasca.

| Paris a răspuns:

EEEei, pai daca nu iti mai place de el, nu vad care e problema. Si pana la urma cine esti tu, ca sa accepti inapoi un fraier? lasa-l in pace, nu inteleg de ce sinchisesti sa-i mai raspunzi oh go on

| Deeiu a răspuns:

Combina-te si tu cu altcinevahappy
tongue

| GogosikaInfuriata a răspuns:

Poate tocmai asta e problema, fii un pic mai dura, mai autoritara, arata-i ca esti sigura pe tine si de ceea ce vrei. Am invatat ca prin amabilitate nu faci decat sa dai sperante desarte, iar el vrand sa reia relatia cu tine, poate interpreta ca te razbuni pentru ca a stat si cu o alta, sau mai poate interpreta ca vrei sa te lasi un pic rugata. Eu asta as face in locul tau. Poate chiar m-as afisa in fata lui cu un altulhee hee (dc nu chiar viitorul meu iubit) tongue

| troy a răspuns:

Zi ca iti pare rau dar nu mai simti acelasi lucru fata de el.Sunt baiat dar dau sfaturi bune de iubire.Si daca nu intelege cu vorba buna zi ia mai lasa-ma! Du-te de aici! Nu mai te iubesc si cu asta basta! Si inchizi telefonul sau pe ce vorbiti voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin acelasi lucru trec si eu. E destul de aiurea, diferenta e ca la mine a ramas ceva acolo. Explica'i frumos ca nu esti roata lui de rezerva, daca nu vrea sa inteleaga pune'i in fata toate situatiile care au fost cand el te'a dezamagit... Explica'i ca numai vrei sa treci prin astea pentru ca tu ai reusit sa depasesti faza. Scurt clar surpinzator si la subiect ii spui un NU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa te descurci t ca esti fata isteata...

| flory_8565 a răspuns:

Ii spui ca deja ati avut o relatie care nu a mers, caci de aceea v-ati despartit si ca nu are rost sa o luati de la capat si daca nu tine ii spui ca deja a inceput sa se lege o prietenie intre voi si nu are rost sa o stricati iar pentru o relatie de o luna care stiti din start ca nu v-a merge