| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am avut geografia si mi-a pus 2 PE NEDREPT doar pentru ca profesoara aceea are ceva cu mine. Deci sa va spun cum a fost: a inceput ora si eram sigur ca ma asculta si stiam de un 5 sau 6, buuun prima data scoate niste colegi la harta, au luat 4 PENTRU CA NU AU INVATAT. Bun dupa ma scoate pe mine si mi-a spus sa zic de ce Romania se afla in Europa centrala s-a uitat la mine si timp de 3-2 minute a inceput sa vorbeasca cu colegii si i-am spus respectous :doamna profesoara pot sa continui? Iar ea big grinA CINE NU TE LASA? Si i-cum spus ca nu am putut sa ma bag peste ea cand vorbea ca nu e frumos.Ma rog am inceput sa zic ce stiu SI VEZI DOAMNE PENTRU CA AM ZIS CA BULGARIA E LA NORD ADICA AM INCURCAT SUDUL CU NORDUL instant : Ai 2 eu nu sunt bataia de joc a nimanui.
Deci vreau sa va spun ca eu invatasem de 5-6 si imi pune 2 iar aia care nu au invatat le pune 4? Si cand a iesit din clasa a spus tare: Eu nu am nimic cu nimeni si mi-a spus ca vineri ma asculta.
Acuma vreau sa va intreb pe voi, VI SE PARE NORMAL CE S-A INTAMPLAT IERI? Ar trebui sa ma duc la directoare sau diriginta sa le spun ce s-a intamplat? Va rog ajutati-ma ca sunt a8a si e batuta in cap profesoara asta.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu dovedesti cu nimic, prin ce ai spus, că meriti mai mult de 2.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce o sa ii spui directoarei? Ca nu faci diferenta intre Nord si Sud si vreo 5 nu 2?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e bătută în cap. E și ea om ca și tine.
Când i-ai cerut să continui ai fost obraznic, adică cu obraz, ai vrut să îi atragi atenția că tu ai obraz, și ea nu are. Chiar dacă ea nu avea, nu era cazul să îi dai o palmă așa prin reacția ta, căci îți este profesoară. Trebuia să aștepți ca ea să termine conversația cu elevul celălalt, să vezi că este din nou atentă la tine și apoi să continui. Dar pe tine te-a preocupat mai tare ca asta, ca să îi dai peste bot. Ți-a dat și ea ție cu acea notă. ca să te înveți să îți știi lungul masului și poziția față de ea. Ți-a făcut un bine.
Nu te compara cu ceilalți cărora le-a dat 4. Te-a învățat să respecți și să fii politicos.
Dacă te plângi la dirigintă, ceea ce faci, continui conflictul. O faci să te aibă în atenție în continuare și să te pună cu botul pe labe în continuare.
Astfel învață lecția de comportament, și învață. nu mai încurca nordul cu sudul, învață să te porți, să reacționezi, să îți controlezi sentimentele și manifestările lor, să fii diplomat. Acea notă este oglinda atitudinii tale. O meriți.

| mihai69 a răspuns:

„... e batuta in cap profesoara asta."
===
Nu așa rău ca tine. În primul rând, cine poate certifica faptul că tu chiar ȘTIAI de 5-6?!? e doar opinia ta. Și eu pot spune că merit să fiu doctor inginer, dar până ce nu promovez examenul de doctorat nu mă crede nimeni, nici dintre cei ce mă cunosc.
Și recunosc, și eu ți-aș fi dat o notă mică (sub 5 cu siguranță) dacă veneai să spui că BG e mai la nord de RO!
Deci ți-ai luat-o pe merit și sfatul meu e să pui mâna pe carte dacă nu vrei să rămâi corijent.
Baftă!

| Andreeush a răspuns:

Nu rezolvi nimic dacă te duci la directoare.
Mai bine pune mâna pe carte și învață, nu ai încotro.
Și eu aveam în clasele 5-8 o profesoară de engleză exact ca profesoara ta de geografie. Era foarte strictă și dacă comentai în fața ei era jale. Dacă auzea în pauză că cineva din clasă făcea gălăgie ne dădea test la toată clasa.

| aXy99 a răspuns:

Daca cei care au luat 4 nu stiau nimic, iar tu ai stiut doar ca ai incurcat nordul cu sudul, evident ca meritai mai mult de 2. Invata pentru vineri cand te asculta, poate va fi mai indulgenta, poate vei lua 10. Daca nu se intampla asa, du-te la director.