| rasko a întrebat:

Salutare tutoror!

De curand (ieri) mi-a fost montat un aparat dentar fix si asa cum ma asteptam am cateva probleme. Ei bine, problemele nu sunt legate de aparatul dentar in sine (de brackets, sarme, etc.) ci de retainerul (expender-ul, habar n-am ce e, pe bonul fiscal primit scrie retainer dar nu prea are sens ). Am acest retainer (expander) pe cerul gurii (bolta palatina) si ma deranjeaza foarte mult. In primul rand imi provoaca hipersalivatie si nu pot sa inghit saliva deoarece acest retainer (expander) are doua capete metalice in dreptul molarilor care imi deranjeaza foarte mult limba atunci cand incerc sa inghit pentru ca aceasta se loveste de ele. In plus mancatul este un chin pentru ca foarte greu reusesc sa inghit ceva (din motivul de mai sus). Sincer nu stiu cum voi supravietui in perioada urmatoare. Astazi am mancat niste piure de cartofi si un milkshake la pranz iar seara niste gris cu lapte. Incerc sa mananc doar lucruri care nu necesita mestecare pentru ca nu pot sa-mi folosesc inca dintii afectati de aparatul dentar si in plus ma deranjeaza foarte mult obiectul de pe cerul gurii la inghitit, senzatia ca am mereu gura plina este ingrozitoare. Si inca un aspect foarte important, vorbesc foarte rau. De abia reusesc sa articulez cuvintele, parca as suferi de retard mintal. Sincer ma sperie gandul ca peste doua saptamani trebuie sa merg la scoala si sa vorbesc cu colegii, profesorii, etc. Nu stiu cum ma voi descurca si imi este foarte greu din cauza acestui retainer pe care deja il urasc. Nu pot sa mananc, nu pot sa vorbesc, imi provoaca rani pe limba si hipersalivatie. Am incercat sa pun niste ceara dentara pe care am primit-o de la cabinetul unde mi-a fost montat dar este foarte greu deoarece nu prea vad ce fac, capetele care ma deranjeaza find situate destul de adanc in cavitatea bucala. Am citit pe net ca apa calda cu niste sare dizolvata in ea ajuta, voi incerca. Ba mai mult am auzit ca unor persoane le raman resturi alimentare blocate intre el si cerul gurii si dureaza foarte mult pana reusesc sa le scoata. A mai avut / are cineva asa ceva? Daca da, cum ati reusit / reusiti sa va hraniti, sa vorbiti? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Me01 a răspuns:

Buna
Cam o săptămana nu vei putea mânca bine deloc pentru ca ai Senzația ca re dor toți Dinții cand mănânci, după o săptămana, cel mult 10 zile totul revine la normal ca si cum nu ai avea aparat dentar, după 3-5 zile vei vorbi normal. E nașpa Senzația dar o săptămana nu ai ce face.
Folosește periuta inter-dentară si normala.