| Maria010 a întrebat:

Îmi puteți spune ce materii se studiază la științe ale naturii și științe sociale? Ce M de matematică se fac și ce locuri de muncă se asigură pe viitor de la ambele profiluri? Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Liceele teoretice nu-ți asigura nici un loc de munca laughing
La științe faci M2 in toți anii de liceu, la sociale doar în primii 2, M3.

| Maria010 explică (pentru Catrice):

Mda.Mă refeream la o facultate, și după restul, că nu prea se poate să ai un servici la care se câștigă un salariu cât de cât acceptabil fără o facultate bună, sau cel puțin cursuri pe o specializare.Colegiul acesta teoretic este la 5 km de mine și la ăsta vreau să merg, restul din județ sunt serale, licee care nu mi potrivesc, așa cred eu..sau grupuri școlare care sunt foarte slabe din punct de vedere material și de asemenea la fel și elevi.Nu vreau să fac naveta și să stau la cămin, atunci când liceul este aici aproape de mine...Mulțumesc frumos.

| Catrice a răspuns (pentru Maria010):

La școlile profesionale ai șanse sa prinzi job chiar în anii terminali în timpul practicii. Ai mai multe șanse de lucru după ce termini una decât un liceu teoretic.
Nu profilul contează la liceu, pentru ca știu multi care au terminat un profil și s-au îndreptat spre facultati unde se înghesuie cei care au terminal celalalt profil. De exemplu de la filo sa meargă la medicina sau de la științe ale naturii la drept.