| Alexia2727272727 a întrebat:

Bună, imi spune si mie cineva cum sa nu mai fiu asa fricoasa? Ma urasc pentru asta si nu știu ce sa fac.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| devilshelp a răspuns:

Schimbarile de genul nu se intampla peste noapte, chiar daca nu e asta ceea ce vrei sa auzi. Din ce inteleg eu, esti timida si ai stima de sine scazuta
Din proprie experienta mi-a luat 2 ani si iti voi spune si de ce. Inainte eram foarte timida, daca se lua cineva de mine ma puneam pe plans si nici prieteni nu prea aveam. Dupa ceva timp am intrat intr-un grup cu mai multe tipuri de persoane, unii ok altii nu chiar. In acei 2 ani de zile am fost tratata ca persoana aia de umplutura in acel grup, se faceau glume pe seama mea sau eram ignorata. Pana la un moment dat cand acel grup s-a destramat, toti au luat-o in propriile directii si eu mi-am dat seama cat de urat i-am lasat sa ma trateze
Sfatul meu ar fi sa realizezi cat de importanta esti si valoarea pe care o ai. Nu conteaza in ce mod, poti si sa iti scrii o lista cu toate calitatile, sa te complimentezi in oglinda, chiar nu e important. Totusi tine minte un lucru, poate ca hainele si machiajul te ajuta temporar sa te simti mai increzatoare, dar tie iti trebuie solutii permanente
Daca ai o cea mai buna prieteni faceti chestii impreuna pe care normal ti-ar fi frica sa le incerci singura. Vrei sa porti o caciula de mos craciun in public, dar iti e rusine? Purtati impreuna si creati amintiri frumoase. La mine mergea, de fiecare data cand eram cu cea mai buna prietena nu ma interesa de ce credeau ceilalti. Si incet, incet am reusit sa fac toate acele lucruri si fara ea. Bafta!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu o să te schimbi peste noapte, cu timpul poate.

| Alexia2727272727 explică:

Sunt fricoasa in general, si sunt putin mai închisă, as vrea sa devin mai tupeista, mai puternica, de exemplu daca cineva ma amenință fug cat vad cu ochii sau când cineva comenteaza eu tac. Nu mai suport

| DanielVidoe a răspuns:

Buna Alexia,

De ce/cine anume iti este frica?

Detaliaza putin problema ta ca sa iti putem da niste sfaturi :-).