| ana2400 a întrebat:

Bună, in August am fost cu mama mea pentru cererea de șomaj, abia ce terminasem școala profesioanala. După cei de la forțele de munca mi-au spus sa revin in Septembrie sa completez din nou niște acte, după iar mi-a spus sa revin pe 3 Octombrie, probabil pentru a da o prezenta.
Eu nu mai doresc sa continui cu acest șomaj deoarece as vrea sa plec din țara pentru munca, menționez ca încă nu am primit acei bani.
La sfârșitul lunii Octombrie e posibil sa plec in alta țara cu iubitul meu, la niște rude de ale lui si sa ne găsim loc de munca (ne ajuta cei de acolo)
Ce as putea sa fac? Un sfat ceva va rog din suflet ❤️❤️

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa mergi mai departe cu somajul, ca promisunile rudelor si ale prietenilor sunt in cele mai multe cazuri inutile.
Nu pleca orbeste nicaieri, ca nu te angajeaza nimeni afara cu o amarata de profesionala, fara nici o calificare.
Lasa-l pe iubitul tau sa plece si daca el isi gaseste de munca acolo si iti gaseste si tie, atunci sa pleci, dar eu sunt foarte sceptica ca tu iti vei gasiii ceva, iar pe capul rudelor unui iubit, oricum nu se poate merge.

| ana2400 explică (pentru Violleta2022):

Nu aveam de gând sa ma angajez cu nicio profesională, gen sa îmi caut de munca cu calificarea respectiva. Sunt locuri de munca pentru oameni calificați si necalificați in domeniu. Locuri de munca sunt dar trebuie sa si vrei sa muncești

| ana2400 explică (pentru ana2400):

Eu cu iubitul meu nu avem de gând sa ne bazam pe cei din jurul nostru, ca pe baza lor vom avea ce mânca.
Suntem de ceva timp împreuna, ne cunoaștem?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ana2400):

Si cum crezi tu ca va veti gasi de munca, acnd nu vatei nici o calificare?
Unde stati daca nu va duceri la rude sa stati pe capul lor?
Tu nu ai nici un ban, ca nu ai incasat nici macar somajul... de unde bani, de unde cazarea, unde va gasiti de munca?
Ca pe strada nu alearga nimeni cu placuta sa va ofere de munca, voua, in mod special, mai ales ca nu aveti calificari si probabil nu sunteti nici vorbitori de limba tarii respective...

| ana2400 explică (pentru Violleta2022):

In primul rând voiam sa plecam in Anglia, rudele lui adică o verișoara ne ajuta, adică pe mine cu actele pentru ca acum sunt alte reguli de plecare acolo, mai ales cu munca.
A fost doar o idee, o propunere nu sfârșitul lumii, stăteam un timp la ea, și se găsește ușor loc de munca având in vedere ca vorbesc foarte bine și stăpânesc excelent de BINE limba engleză. Atât eu cât și iubitul meu. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru ana2400):

In Anglia poti ajunge prin 2 moduri legale:
- cu VIZA de turist, fiind obligat sa iesi imediat cum a expirat viza
- sau cu VIZA de munca, ceea ce trebuie obtinuta DIN AFARA Angliei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ana2400):

Ma indoiesc ca verisoara asta din UK lucreaza pentru serviciul guvernmental din UK si va face ea o ilegalitate, ca sa-ti de tie viza de munca, in situatia in care tu nu ai nici o calificare, deci nu esti indispensabila vreunei companii.

Viza de munca (working visa) se pot obtine numai in urma unui contract semnat cu o companie din UK care iti face acte legale de munca si le depunde la serviciul de emigrare, obtiandu-tii o vizalegala de munca.
In Anglia nu mai merge nimeni ilegal, ca s-au inmultit verificarile serviciilor de emigrare si daca esti prinsa fara viza legala esti arestata si trimisa in tara, de urgenta.

Ia de vezi pe internet emisiunile Border Security UK si vezi ce se intampla acolo, cum sunt filtre la statiile de tren si metro, cum se fac descinderi in anumite companii unde sunt lucratori ilegali... chiar vrei sa iti inveci vaita de adult cu o condamnare internationala?

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt totusi curioasa, cati anisori ai, daca spui ca ai mers cu mama ta?
Esti majora (peste 18 ani)?