| anonim_4396 a întrebat:

Buna

In curand voi intra la liceu.

Voiam sa va intreb cate ceva despre acest subiect :

1. In prima zi de liceu avand in vedere ca nu cunosc pe nimeni, nimeni, ar fi ok sa vina si mama? Adica or sa zica ca nu stiu merge singura si or sa faca glume pe seama asta?

2. Cu colegii cum trebuie sa ma comport ca sa ma integrez rapid? stiu ca trebuie sa fiu eu insami dar no

3. Mi-e frica ca nu imi voi face prieteni, ca toti ma vor ura, ca nu ma voi intelege cu nimeni..Cum as putea scapa de aceste ganduri?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna! In primul rand, da este ok sa vina mama ta cu tine in prima zi de liceu.Este firesc si oarecum ii face si ei placere.Stai linistita, nu o sa fii singura.Cam toata lumea vine cu un parinte in prima zi de liceu, chiar daca acesta nu sta langa tine cand te vezi cu colegii.O sa vina dirigintele/diriginta la voi si parintele o sa plece.Cam asa se intampla. Daca nu vrei sa vina nu e nicio problema dar dupa cum ziceam e bine sa vina deoarece asa se obisnuieste, mai ales ca in clasa a 10-a, 11, 12 nu o sa mai aiba de ce sa vina cu tine intrucat o sa-ti cunosti colegii.Nu face nimeni glume pe seama ta daca vii cu mama la scoala mai ales intr-o zi asa de importanta,cel putin un om normal nu ar face. Daca ai fi in a X-a atunci da, ar fi jenant, dar asa nu.
Incearca sa fii tu insati intrucat daca vrei sa pari altceva decat esti de obicei esti exclus dintr-o anumita activitate.
Cei ce se prefac nu prea sunt tolerati.Pur si simplu fii tu insati si o sa fie bine.
Nu iti face griji in privinta colegilor, atata timp cat esti o persoana cat de cat sociabila nu se poate sa nu iti faci prieteni, mai ales ca o sa ai atat de multi colegi.
Sper ca te-am ajutat! Succes la evaluarea nationala!

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat