| Alexia432 a întrebat:

ma puteti ajuta? deci....de curand m-am transferat la un liceu nou si deja au inceput sa apara probleme(nu cunosc pe nimeni, mi-e greu sa ma integrez, mai ales sa-mi fac prieteni, daca spun ceva, mi-e teama sa n-o dau in bara cu toti din liceu, ca se poate duce vorba..., stiti cum este: daca esti nou in liceu, incep sa te vorbeasca pe la spate, naspa rau., pur si simplu simt o mare presiune pe mine si nu stiu ce sa fac sau cum sa ma comport, voi cum v-ati obisnuit cu copii sau cum v-ati integrat in liceu?

5 răspunsuri:
| Daniellllll1 a răspuns:

Incearca sa vorbeste cu doua, trei persoane, pe care le vezi ca sunt mai de treaba.Nu trebuie sa fii prietena cu toata lumea, mai bine doar 2-3 prieteni, decat 10, si sa fie "prieteni", fii doar tu big grin.Mult noroc!

| Alexia432 explică (pentru Daniellllll1):

Ai dreptate...dar tot este greu la inceput laughing asta e....mersi!

| visulmeu a răspuns:

Buna!

- Trebuie sa ai incredere in tine, trebuie sa fii sociala si politicoasa. Trebuie sa pasesti mai departe, sa te integrezi, sa te obisnuiesti, nu sa ramai pe treapa, ci urca treapa.

- Barfa? Hmm... De ce ti-ar pasa ce zic ei de tine, nici nu te-au cunoscut, nu stiu nimic despre tine, poate in tine se ascunde ceva WOW, un talent, un har etc...

| Alexia432 explică (pentru visulmeu):

Pai imi cam pasa ce zic altii de mine, ca poate se transmite mai departe ideea respectiva, nu stiu...si chestia cu increderea in mine este cam greu de realizat.off, dar mersi mult!

| visulmeu a răspuns (pentru Alexia432):

Buna!

- De ce ar fi greu de realizat? Daca tu ai realizat o teama in tine si tristete. De ce nu ai putea sa realizezi si increderea de sine, nu vad ce te opreste, incearca sa te motivezi. Ignora barfele, iti vor face rau, crede-ma o sa-ti fie rau. Doar ignorale, si cand auzi ceva de tine, nu baga in seama, nu reactiona, doar ignora. Uite-te la video, Nick Vuijicic Romana.

O seara/zi faina!