| Ana670maria a întrebat:

Buna! Intrebarea mea este: De la ce varsta poti incepe scoala auto? Am auzit undeva ca se poate incepe si la varsta de 17 ani, am mai auzit si ca nu se poate incepe imediat cum se implinesc 17 ani si ca se poate incepe de fapt cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani. Care este de fapt raspunsul la aceasta intrebare?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti incepe sa inveti Legislatia rutiera si sa iei ore de condus cu un instructor la 17 ani si 9 luni (adica cu max 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani) dar examenul de computer si traseul auto, le poti sustine numai dupa implinirea varstei de 18 ani.

la 17 ani nu poti incepe nimic!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te referi la categoria B poti incepe la 17 ani si 9 luni scoala de soferi, iar examenele le poti da doar dupa ce ai implinit 18 ani