| Daiana90 a întrebat:

In vara plec in germania vreo doua saptamani un fel de excursie, fara parinti etc.Ideea este ca cica ei isi respecta limba si nu vorbesc engleza (la care nu as aveas probleme, o stiu perfect) si vorbesc numai germana.Chestia este ca eu in afara de "numele meu este daiana" nu stiu altcevalaughing. Avem translatori dar eu vreau sa vorbesc eu cu ei si nu stiu cum as putea invata.Ma puteti ajuta trimitandu-mi niste siteuri in care dau lectii ceva de genu.Adica cand eram mica aveam niste cd-ri in care erau propozitii in romana si o femeie repeta in engleza sau erau poze cu diferite obiecte si cand dadeam click pe ele mi le spunea in engleza.As avea nevoie de ceva sa pot invata sa vorbesc cat de cat germana va rog.mersi anticipat:*:*:*:

6 răspunsuri:
| LoveMusic a răspuns:

Bună Dayana! Tot ce ai auzit nu este adevărat.Eu am o cunoştinţă care a fost plecată în Germania.Nu ştia germana deloc, în schimb, engleza foarte bine. Şi s-a înţeles perfect cu ei în lb. engleză. Nu este o problemă, pentru că engleza este o limbă care se studiază la şcolile germane.Cu dicţionare ţie greu să înveţi, dar mai bine lasă aşa, dacă ştii perfect engleza. Ei îşi respectă limba foarte mult, dar asta nu înseamnă că nu vorbesc şi alte limbi, sunt şi români stabiliţi acolo şi germani/nemţi stabiliţi aici. Îţi doresc mult succes şi să te întorci cu bine!

| anss23 a răspuns:

Eu cred ca is respecta limba, dar poti vorbi engleza mai ales daca o stii foarte bine.

| liveincolors a răspuns:

Buna. Si eu am fost in Germania, toti vorbeau in engleza.
Dar ca sa inveti cuvinte in germana, e bun www.internetpolyglot.com
Si pentru gramatica Http://www.descopera-germana.ro/......rmana.html
Http://www.deutsch-lernen.com/

| MariuZ a răspuns:

Prostii. Foarte multi vorbesc engleza! Daca totusi, vrei sa te apuci de germana, let me know si te ajut eu...

| AlecSSyA a răspuns:

Buna! Si eu am fost in Germania toata luna decembrie.:XNu exista nici un fel de problema si poti vorbi engleza cu ei pentru ca este o limba care se studiaza in scolile lor.Iti pun din proprie experienta ca poti comunica cu ei in limba engleza. Dar daca vrei sa inveti germana ideale ar fi cd-urile acelea care sunt ca acelea care le-ai avut tu pentru ca limba nemtilor este foarte grea si degeaba iti cumperi dictionare si manuale pentru ca este greu de memorat. Te pup. Sper ca ti-am fost de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce prostie! nu e adevarat! germanii vorbesc si engleza.am fost si eu acolo. e super tare; x am vorbit numai in engleza si la hotel si peste tot unde mergeam.deci nu o sa ai probleme daca vb englezawinking