| anonim_4396 a întrebat:

La scoala e un tip foarte enervant. Mai demult eu cu o fosta prietena mergeam dupa el pentru ca ea il placea si trebuia sa ma duc cu ea si sa ma prefac pentru ca altfel m-ar fi ignorat.Mai demult (din nou)el se lua de noi(el=a 8-a noi=a 5-a)si cand fata aia a plans el a zis:"Ha ha, uite cum plange ca proasta!"si cum sa nu-ti vina sa ii dai una in cap. El a fost cat pe-aci sa fie exmatriculat pentru ca a batut foarte multe persoane. Azi o prietena numita Teodora i-a spus ceva (doresc sa spun ca acea fata caruia ii placea de el se numea Iulia, iar baiatul David Petrovici)alteia numita Maria(aproape cea mai buna prietena, cea mai buna e Elena), iar Maria a venit la mine si Elena(noi fiind afara pentru ca nu am putut face bio pentru ca lipsea doamna)si ne-a spus. Teodora i-a spus sa nu zica nimanui, iar asta dovedeste ca nu poate tine un secret.Maria ne-a zis si eu, vazandu-l acolo, nu m-am putut abtine si am zis :"plangaciosul"pe un ton jos adica nu am vrut sa se auda. David probabil ca ne-a auzit, iar Maria i-a spus cine a zis si el s-a tinut dupa mine eu am incercat sa fug si dupa a venit la mine si ca sa zic asa, m-a sugrumat si mi-a dat vreo doua peste cap.Eu am mari probleme cu inima de aceea nu e bine sa ma sperii si sa fac efort sau sa fiu lovita. Dupa a plecat si m-am panicat si am inceput sa plang foarte tare. M-am dus la directoare si mi s-a spus ca nu e asa ca am sunat-o pe diriginta si i-am spus ce s-a intamplat.Acum toata scoala stie de incident. Mama si tata stiu acum fiindca le-am spus si mama daca afla ca cineva mi-a facut rau dace orice ca sa nu mai existe certuri, il poate si omori daca e nevoie.Maine vor veni si ii vor baga mana in gat ca sa nu se mai ia de mine. Ce credeti despre asta si ce credeti ca ar fi mai bine sa fac? Daca imi scrieti ceva de genul :"Pai dar nici tu nu trebuia sa spui"atunci va rog, mai bine nu scrieti sau cel putin scrieti mai bland. Dau funda.Am uitat sa mentionez ca din cauza loviturilor ma doare tampla foarte tare.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu i-ai spus mamei tale adevarul? Anume ca l-ai provocat si l-ai jignit si nici macar nu ti-ai cerut scuze? Fiindca daca ii spui adevarul, sunt convinsa ca mama ta nu va veni la scoala sa-ti ia apararea, ci te va pedepsi dupa cum meriti si te va trimite sa-ti ceri scuze de la colegul tau. E adevarat ca comportamentul lui e foarte urat si ca nu ar trebui sa loveasca pe nimeni, niciodata, dar adevarul este ca vina intiala este a ta, ca l-ai jignit in public, ceea ce este foarte foarte urat.

| SoulReaper a răspuns:

Buna. Ma uitam pe intrebarea ta si mi-a luat ceva sa inteleg cu exactitate ce spui de fapt... oricum, incearca sa vorbesti cu ai tai si sa le spui exact ce vrei. Gen,( nu sunt fata, dar) mai inainte (acum sunt a 9-a) si mie imi lua mama si tata apararea de ziceai ca sunt un prunc nou nascut -_-" din protectie, logic; dar se poate schimba asta daca vorbesti cu ei. Adica stiu cel putin ca asta am facut cu ea; I-am spus ca mi se pare jenant la o varsta mai mare sa faca atatea; eventual poti sa vb cu ea (dn cate am inteles mama ta) si sa ii spui ceva gen "nu exagera" sau; nu stiu vezi tu; oricum totul depinde de tine. Poti face alegerile tale; Desi intr-adevar, nu prea a fost o alegere buna sa il jignesti. Da' totusi din cate ai zis, merita sa i-o faca cineva; si reactia lui nu prea pare demna de o persoana UMANA; ink un lucru, te-as ruga sa imi spui si mie, acum sau in trecut erai a 5-a? ca ai scris ceva gen "mai demult (din nou) [...] (el=a 8-a, noi=a 5-a)" si nu inteleg daca scrie el ERA sau el ESTE. astept raspuns, sau eventuale intrebari (nu stiu care e chestia cu "funda" asa ca nu e obligatoriurolling on the floor )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici tu nu ai fost mai sfanta, ca te-ai apucat sa te iei de nebunul scolii, dar nici sa aplice violenta nu se admite.
Data viitoare ai grija in fata cui barfesti si cel mai important pe cine barfesti.
Avand in vedere ca esti bolnava cu inima (dupa cum spui, iar la un soc mai puternic puteai face urat) si faptul ca a mai batut anumite persoane, sunt ambele un lucru foarte serios si motive destule sa il exmatriculeze din start.
Acum nu stiu cum functioneaza alte scoli din tara, fiindca ma mir ca nu a fost exmatriculat pana acum. La mine la liceu, numai o bataie in joaca sa aiba loc si te da afara fara discutii.

Pe viitor puneti si tu fermoar la gura si nu te mai lua de nebunii scolii nici pe murmurate si mai ales si ma repet: in fata anumitor persoane, fiindca uite cu ce te alegi.
Salut!

| wildpepsii a răspuns:

Oo gata serios nu vreau sa para ca in filme

| Annnne a răspuns:

Îmi pare rău să-ţi zic, dar este mai mult vina ta. Nu trebuia sa te iei de el, poate chiar plângea dintr-un motiv serios şi chiar l-a deranjat. Chiar dacă Maria a dat vina pe tine, tu tot nu trebuia să te iei de el, mai ales că e mult mai mare şi s-a mai luat de tine. Dar nici el nu trebuia să procedeze aşa, dar cred că şi tu te-ai fi enervat. happy Pe viitor să fii mai atentă şi să nu mai procedezi astfel, nu ştii peste cine dai care chiar ţi-ar putea face rău. Baftă! happy