| anonim_4396 a întrebat:

La scoala,in ore sunt atenta.Dar in pauze, copii stau separati deoarece exista "bisericute".Nu imi place asta, dar am invatat sa o accept sad.Eu as fii vrut sa fim prieteni cu totii dar mi-am dat seama ca nu se poate si cred acum ca e mai bine asa.Deci in pauza stau pe coridor si ma plictisesc, nu am nici o activitate, nu prea am ce sa vorbesc.Decat sa vorbesc mult si fara rost mai bine tac.Cu cine stau nu pot sa-i numesc prieteni, poate doar niste amici carora nu le pasa de mine si care o sa ma uite.Nu imi plac copii in general, pentru ca cam toti sunt rai, fitosi si obraznici.Imi plac copii cuminti, linistiti care isi vad de treaba dar sunt cam rar de gasit.Si nu imi sugerati sa ma apropriu de restul clasei, chiar nu se poate.Nu sunt niste prieteni potriviti pentru mine.Din experienta voastra imi puteti da un sfat cu privire la cum sa imi privesc colegii si ce sa fac in pauze pentru ca e foarte plictisitor.Va multumesc si va doresc o seara placuta

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inteleg ce spui si in mare ai dreptate, dar sa stii ca partea asta de socializare e destul de importanta. Nu trebuie sa o faci cu convingere si nici nu trebuie sa abordezi subiecte importante sau personale, insa iti spun din experienta ca in viata ai sa dai peste tot felul de oameni si va trebui sa interactionezi cu fiecare obligata de imprejurari. Orice ai face nu vei putea evita lumea care nu iti place toata viata, asa ca sfatul meu, incearca o socializare minima, macar cu persoanele cu care care crezi ca se merita.

| MDenisee a răspuns:

Chair daca nu iti plac, ori te apropii de ei cu speranta ca iti vei face prieteni, ori de indepartezi de tot, e alegerea ta!