| Micheille a întrebat:

Imi place de un baiat din clasa a 7...si nu stiu cum sa ii spun.Se mai uita dupa mine.Eu ma uit si in pauzelaughing. Faza e ca, am niste prietene ce le-am zis sa ma ajute. Dar cand ma apropriu de el ma inrosesc.De exemplu, azi am mers k fetele si iese de la scoala.Vine in fata si eu tot ma rosesc. Dupa ce merge mai in fata se uita dupa mine.Eu fiind aproape intr-a 6...Nu stiu ce sa fac.Cum sa imi inving rusinea asta? Cand ma apropriu de el sa nu ma tot balbai sau sa ma rosesc. Vreau sa devenim.stiti voi ce, please help.
Mie rusine sa iii zic ca il plac. O prietena i-a zis si a venit in clasa sa vada cine-l place.Si eu ma ascundeam in toate directiile.Pana unu a inchis usa, nu s-a dus de acolo.Si cand am fost la baie mi-a facut cu ochiu.Please ce sa fac? O prietena vrea sa ma ajute sa stau cu el. Da mi-e rusine sa stau fata-n fata cu el.Help me! 1

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Esti aproape intr-a sasea!
Extraordinar cat de departe ai ajuns cu sentimentele!
Mai,tu nu realizezi ca te comporti ca un copil tampit? Si asta pentru ca ai inceput cu incurcaturile astea inainte sa fie cazul!
Nu incerca sa-mi spui ca toate colegele tale au iubiti,ca nu te cred!
In imaginatia lor au si ele sau sunt panarame,scurt pe doi!
Ti-e rusine,ceri la toata lumea sa te ajute(la ce?!?),te ascunzi,te faci de RASUL LUMII!
Ai cea mai mica idee cum se petrec indragostelile astea?
Iti place de un baiat(nu tie,ci in general),il vezi,il studiezi,ii vezi gesturile,comportamentul,prietenii, il privesti, ii zambesti.La un moment dat,intelege ca-l placi sau macar incepe si el sa se intrebe de ce ii dai atat atentie! Pana cand,realizeaza ca te place si incepe si el sa-ti dea atentie DACA TE PLACE!
Sentimentele sunt ceva intim si personal,nu le trambitezi intregii scoli,nu ai nevoie de nici un ajutor,poate doar de vreo prietena binevoitoare,dar si atunci e nevoie de discretie maxima!
Nu mai lua de bun toate povestile vazute la televizor,de asta le vezi pentru ca cei ce ajung acolo se dezbraca de orice urma de caracter!
Peste cativa ani,te va arata toata scoala cu degetul si vor rade cu totii in spatele tau "uite,o vezi pe-asta,era indragostita de unu' dintr-a cincea!'. Asta vrei?!?
Stiu ca am fost aspra cu tine,dar nu e nici urma de rautate in ceea ce ti-am scris.E doar adevarul, pentru ca vad aici ca adevarul nu ti-l spune nimeni!
Stiu ca visezi la o iubire cum vezi in filme, cum auzi cantand peste tot.La varsta asta si multi ani,ideea ta despre iubire contine foarte mult romantism si inimoare,dar in realitate lucrurile sunt altfel.
Incearca sa devii ceva mai realista,abtine-te,esti lipsita de experienta pentru ca esti inca un copil si risti sa te compromiti foarte grav.
Baietii alearga dupa fete,nu fetele dupa baieti,baga-ti lucrul asta bine in cap!
Te rog mult,citeste bine si incearca sa intelegi corect ce ti-am scris.
Gandeste-te ca nu am nici cel mai mic interes personal, dar stiu ca te pot ajuta, sa nu o iei pe drum gresit.Nu te grabi, lasa fiecare lucru sa vina la momentul potrivit.
Ai multa grija!

| adita32 a răspuns:

Ai putea sa iti inpui sa nu mai fi timida. daca nu merge asa bea vodca. daca nici asa nu merge si nu scapi de emoti incearca sa rogi o prietena dea ta sa i spuna ce simti pentru el

| greece12 a răspuns (pentru adita32):

Cum poti sfatui un copil care e "aproape intr-a 6a"(!) sa bea o vodca?!? Judeci?

| adita32 a răspuns (pentru greece12):

Daca se uita dupa baieti imi e teama ca si bea si fumeaza etnobotanice de mult.deschide ochi uita-te in jurul tau.lumea s-a schimbat nu mai este ce era cand erai tu -eu copii.era totusi un sfat in gluma

| greece12 a răspuns (pentru adita32):

Daca n-are simtul umorului,ne-am ars! Da,speram sa fie o gluma, macabra, dar gluma!

| Maruuu a răspuns:

Nu fi asa de timida.Si mie mi s.a intamplat la fel cu un baiat. O gramada de fete il placeau din scoala da nicuna nu statea cu el. Cu ajutorul unei prietene mai tupeiste ne.am cunoscut si am stat cu el. Vreau sa iti zic ca atunci cand am vorbit prima oara cu el tremuram vizibil.Dar dupa nu ma mai saturam sa stau cu el.Chiar daca esti timida du.te la el si vezi ca o sa fie bine. Nu.l pierde!:*

| qazxsw a răspuns:

Incearca sa treci peste timiditate caci nu te ajuta deloc. Am a vut si eu o astfel de problema ca tine candva dar doua prietene buna m'au ajutat sa ma imprietenesc cu el. de la ele am inteles ca si el ma placea. ele s'au dus intr'o zii la el fara sa stiu si i'au spus sa se puna cu mine :p. iar in seara aceea m'a sunat si m'a intrebat. deci incearca prin prietena ta daca e si ea la randul ei prietena cu el sa il intrebe daca te place si el pe tine, insa dupa spuselele tale cred ca te place. daca zice ca te place spune'i prietenei tale sa'i zica de sentimente ai fata de el. si sti continuarea dupawinking. succes!winking pup :* Fundita? puppy dog eyes