| AnutzaTa a întrebat:

Buna m-am tot sucit la problema asta si nu ii dau de cap, iar aceasta suna asa. Un gospodar are intru-un vas 12l de vin. El vrea sa=l imparta in mod egal celor doi fii.Cum va masuea el, daca nu are decat doua vase negradate, unul de 10l si celalat de 7l? Va rog ajutor cel ce ma va ajuta ii voi da funda. Va rog mult ajutati-ma

4 răspunsuri:
| Kimy_8371 a răspuns:

Pai ar putea folosi o cana cu care sa puna vinul in cele doua vase.
Nu stiu alta solutiestraight face

| Roscataaa a răspuns:

Uita`te in spate la rasp happy!

| AnutzaTa explică:

Da nu imi arata raspunusad ca ma uitam vine ex 11 12 si 14laughing nu ma lasa sa vad

| ghionea a răspuns:

Om e logica problema. deci pentru fiecare fiu trebuie 6 litri.
ia lichidul pune in vasul de 10 litri apoi pe asta il varsa in vasul cu 7 litri si in acesta mai ramane decat 3 litri mai face odata asta si gata ii da unu fiu si restul il da celuilalt