| totElodia a întrebat:

Ma confrunt de 1 an cu o problema majora : surplusul ponderal. Sunt oarecum complexata de cum arat; am 13 ani 1.60 si 62 de kg. Imi doresc o dieta care sa nu-mi puna sanatatea, sau viata in pericol astfel incat mi-am pus la dispozitie 4-5 luni. Imi doresc sa slabesc intre 10-14 kg. Presupun ca 150 de zile sunt un reper bun. Problema care ma tine in loc este scoala. Intru zilnic la 13:30 si ies la 19:05. Seara imi fac temele, dimineata invat incontinuu. NU AM TIMP DE SPORT; asa ca mi-as dori doar un regim alimentar care sa ma ajute sa dau jos 12 kg, insa vreau ceva recomandat exclusiv adolescentilor. Nu vreau o dieta care sa cuprinda alimente nocive varstei precum : cafea, ceai verde; vreau doar niste alimente simple insa cu un aport caloric mic, gen: sandwich integral cu cruditati. Sper sa ma ajutati, si imi cer scuze pentru postarea lunga. Va multumesc!

3 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Incearca sa mananci ff multe fructe si sa lasi carnea la o partetongue

| SoulReaper a răspuns:

Ok uite care e singura problema care o gasesc in mesajul tau...
Un studiu stiintific arata ca pentru sanatatea unui baiat/barbat este ideala greutatea urmatoare: inaltime-100+10 (gen daca are 1, 70 cm, atunci 80 de kilograme sunt ideale), iar pentru o fata este ideal sa aiba intre h-100 si +5, gen daca tu ai 1, 60 este ideal sa ai intre 60 si 65 de kilograme. Prin simplul fapt ca ai incerca sa ai 50 kilograme, ba chiar mai putin din cate ai scris, vei avea cu cel putin 10 kilograme SUB minimul ideal. Avand in vedere ca ai 13 ani, sigur vei mai creste. Daca ai lua un regim sa ajungi la 50 kg, atunci de ex peste 2 ani presupunem ca ai 1, 70 si 50 kilograme, ceea ce inseamna cu 20 de kilograme sub.

Ideea la care vreau sa ajung este ca masa ta corporala este ideala si daca ai scadea mai mult de 2-3 kg din masa ta este posibil sa iti pui DEJA sanatatea in pericol.

Plus, fetele(din cate am observat)incearca sa fie mai subtiri sa arate "suplu", si nu cred ca se poate nega. Problema este in felul urmator. Baietii nu se uita doar dupa fete subtiri, ba mai degraba nu se uita dupa ele, ci dupa dele care au putina "carne" pe ele, daca intelegi ce vreau sa spun. Acum, nu ca ne-ar place fetele supraponderate, dar daca ai slabi atat de mult nu stiu sigur ce beneficiu ai avea.

Daca vrei intr-adevar sa slabesti, totusi, incearca sa alergi putin. Tot zici ca nu ai timp de sport. Alergatul este foarte simplu si folosit si arde calorii mai repede decat unele sporturi. Alergi pe drum spre scoala, sau spre magazin sau unde te duci. Ai sa vezi ca vei avea si mai mult timp, nu cu mult, dar o idee mai mult.

Tot asa, incearca in weekend, sau candva, uneori, chiar inainte de scoala, sa alergi cateva minute sau o jumatate de ora. In parc, in cartier, dand ture in jurul blocului... Eventual pe ulita, daca nu locuiesti la oras.

Ar fi foarte bine sa iti gasesti un/o partener/a pentru alergat. Mergi la scoala impreuna cu el/ea alergand, iesi in parc/fata blocului/plimbare si alergi cu ea/el etc.

Fiind practicant de arte martiale mai cunosc ca si Tai Chi poate ajuta, dar este un nivel mai avansat. Exista o multime de persoane care ies in aer liber sa faca jogging si tai chi.

Sper ca te ajuta ce am scris aici.
Si inca odata, nu iti recomand sa incerci intr-adevar sa slabesti, ci mai bine sa iti faci (sau mentii, in cazul in care o ai deja) o tonificatie a corpului buna.

Si imi cer scuze pentru lungimea exagerata a raspunsului dar nu puteam sa scurtez continutullaughing

| badgirl22 a răspuns:

La 13 ani bucura-te de copilarie! dupa 16-17.chiar 18 ani poti tine regimuri. daca vrei sa iti distrugi stomacul de pe acum eu iti pot spune un regim, dar crede-ma ca nu e bine a 13 ani. incearca doar sa eviti prajelile, dulciurile, snacks-urile, mananca iaurturi si cereale, fructe(dar nu in exces fiindca si ele contin zahar), evita pastele fainoase, mananca de 2 ori/saptamana peste si evita sa mananci cu minim 2 ore inainte de a te culca. in timp se vor vedea efecte. ah.si nu combina alimentele la o masa.