| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc Adina. M-a batut prietenul meu si eu am iesit afara si m-a alergat cu un cutit. Am fugit repede la o vecina cu care ma aveam bine si am ramas la ea peste noapte. A doua zi cand i-au trecut nervii m-a sunat si mi-a spus ca ma iubeste si ca nu imi facea nimic rau. Cearta a inceput din cauza geloziei. E la mine la serviciu un baiat care este obsedat de mine si i-am spus prietenului meu si el a zis ca ii dau voie acelui baiat dar eu i-am spus baiatului sa ma lase in pace. Am uitat sa va spun ca peste cateva luni urma sa ne casatorim. Il iubesc dar imi e frica. Atunci cand i se pune pata nimic nu il mai poate opri si mi-e sa nu ma omoare. Nu stiu daca mai trebuie sa ma casatoresc cu el desi il iubesc. Va rog ajutati-ma!

Multumesc.

27 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Dupa cum ai povestit tu.Nu ramane decat un singur lucru intelept de facut:desparte-te de el pe cale amiabila, termin-o cu el.Prin hotararea ta de a ramane in continuare cu el instigi si alte fete sa faca acelasi lucru in consecinta fiind violenta.Sunt sigur ca nu ti-ai dori o astfel de casnicie si nici nu se stie cat ar putea dura.Nu vreau sa te descurajez, dar eu sunt impotriva violentei asupra femeii.Nu e firesc.Ai grija ce decizi sa faci pana la urma.

| OanaG a răspuns:

Tu vrei sa o tii toata viata numai in certuri si in batai?
Mai bine renunti, chiar daca il iubesti.Si chiar e imposibil, dupa mine...cum sa iubesti pe cineva care te maltrateza.In locul tau, l-as denunta. E inexplicabil, cum sa lasi un porc sa te bata :O

Jale... dar din pacate asa e la noi in tara, exista legi dar absolut nimeni nu le ia in considerare, degeaba au fost scrisesad

Imi pare rau pentru tine, sper sa treci peste aceasta...

Abh
| Abh a răspuns:

In nici un caz nu te casatori cu el, gandeste-te ca daca veti avea copii, le va aplica si lor acelasi tratament. Nici un copil din lume nu merita sa creasca traumatizat fizic si psihic.

| juniper a răspuns:

Oh nu, sa nu faci asta, doar nu ai vrea sa traiesti cu unul care e gelos mereu? Stii bine unde duce gelozia, ai auzit si la stiri, doar nu vrei sa te alerge cu cutitul toata viata? Mai bine ai renunta la el, poate ca baiatul de la birou e obsedat de tine, dar poate totusi te iubeste.

| Eu4EverX a răspuns:

Incerca sa ii spui ca vrei sa luati o pauza, stat catva timp despartiti si ganditi-va la ce vrei sa face-ti mai departe, e riscand daca el e asa violent...

lolita
| lolita a răspuns:

Fii relaista, asta nu este iubire. vrei sa traiesti asa toata viata? ce vezi tu fumos in relatia asta? decizia de a te castorii o faci pentru a te simti protejata, pentru a avea pe cineva alaturi de tine la greu, pentru a avea viata mai usoara, etc tu iti vei complica viat si mai mult. trebuia sa-l parasesti de mult dar niciodata nu este prea tarziu. vei gasi pe cineva care sa te respecte, sa te iubeasca si sa-ti ofere o viata linistita si plina de bucurii. gandeste-te cum va fi vaita de zi cu zi alaturi de el, cum va fi can dveti avea un copil, ce educatie ii vei da copilului? il vei face sa sufere vazand cum va omorati.

Răspuns utilizator avertizat
| anytimeanywhere a răspuns:

O sa faci o mare greseala daca o sa te casatoresti cu el si o sa regreti asta toata viata ta! Gandeste bine ce faci daca e asa violent nu merita plus ca daca te iubea nu facea asta se ducea si discuta cu baiatul acela si avea incredere in tine.

| Georgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Tu ai ceva care iti blocheaza gandirea? Cum D-zeu sa stai sa te mai si gandesti daca te mai casatoresti cu el?! Pai eu in locul tau in secunda doi ii sau imi facem bagajul si plecam sau il izgoneam de acolo.Doamne...da cum sa te mai gandesti? Tu vrei ca in loc de nunta peste cateva luni sa ai parte de propria inmormantare?
Asta dovedeste iubire? Eu nu cred... faci ce crezi

| thealchemist a răspuns:

Iubirea nu are nimic de a face cu frica. cine te face sa te temi nu te iubeste.

| dyddyyyx18 a răspuns:

Nuj ce sa zic, da asta nu-i iubire straight face

| masly a răspuns:

Nu te casatori cu el! faci cea mai mare prostie din viata ta.no sa fi fericita niciodata alaturi de un asa om, mereu vanata crez ca asas vei fi fericita? chiar daca il iubesti ca timpul o sa uiti si si o sa i multumesti la d-zeu ca nu ai facut aceasta prostie
bafta:*

| dailydaisy07 a răspuns:

Nu nu face asta! 111 daca e asa de violent acum oare cum va fi cand veti fi casatorite!?

| anonim_2270 a răspuns:

Nu! nu face asta! toata viata o sa ai violenta in familie crying/!

| atn93 a răspuns:

Daca asa procedeaza inainte sa va casatoriti te vei putea astepta la multe dupa nunta... Nu se mai numeste relatie daca se vorbeste de gelozie neincredere si violenta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te vei casatori cu el, vei face greseala vietii tale, gandeste-te la tine in primul rand, nu se merita sa stai langa un asemenea"om", gandeste-te la cei dragi, la viitoarea ta"fericire", gandeste-te de 2 ori cand iei decizii in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu`! sa n`o faci`! Gandeste`te daca cineva o data te-a lovit`. te v-a lovii si a doua` si a treia`. si tot asa mai departe`. nu-l v-a oprii nmc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te sfatuiesc sa nu te casatoresti.Nu ai dc sa suferi.Si spui ca il iubesti... dar cu siguranta el nu te merita.Asa ca sigur vei gasi o alta persoana care te va ajuta sa-l uiti si cu care dc nu te vei sj casatori...candva care sa te merite cu adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna iubita adina ma numesc :p.sa nu faci asta nikiodata.ar fi cea mai mare greseala a ta, iar apoi va fi prea tarziu. daca de acum face asa. apoi nu stiu ce va mai avea de facut. te pup ai grija de tine. ceau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cautama teodorgl intra me mes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa fac sunt cu un baiat de 2 ani si 1 luna il iubes foarte mult si el ma iubeste. Ne-am inteles bine pina sa intinplat ceva am fost la o petrecere si erau numai prieteni de ai lui si era un baiat care era foarte inalt si foarte urit si aveam tendinta sa ma uit la el si prietenul meu m-a vazut si m-a intrebat de ca ma uitam la ala prima data l-am mintit i-am zis ca nu ma uitam dupa aia cain am vazut ca el se enerveaza mai tare i-am zis adevaru ca era mare si urit si aveam tendinta sa ma uit la el si iubitul meu nu ma crezut el credea ca imi place de el. Eu am incercat sa ii zic ca nu este asa dar el se inerva din ce in ce mai tare si m-a luat la bataie aia a fost prima bataie de la iel. de atunci nu mai are incredere in mine si cind esim undeva si sunt si prieteni de a lui sau chiar veri de a lui mereu trebuie ca eu sa nu ma uit la ei si ma uit mereu in alta parte ca sa nu ma mai bata. Lumea a inceput sa ma birfeasca si sa zica ca sunt speriata si ca ma conport ca un copil. De atunci a inceput sa ma bata la fiecare greseala sau uneori chiar degeaba ca i se pare lui. Mai rau e ca a inceput sa ma bata si defata cu lumea. Nu mai suport dar nici nu pot sa ma despart se el am incercat dar e obsedat dupa mine.Mai e ceva a inceput sa ma urmareasca.eu sunt clasa a 9 Acum a intervenit ceva a inceput sa imi placa de colegul meu dar eu nu stiu daca el ma place si m-as desparti de iubitul me dar imi este frica sa nu patesc ce am mai patit sa ma conbin cu colegul ala si sa isi bata joc de mine. Chear nu stiu ce sa fac am o veata tare incurcata si nu mai reusesc sa o descurc si sa va mai zic ceva nici parinti mei nu ma mai lasa sa fiu cu el nu stiu de ce dar eu ma vad cu el pe ascuns.si el cind se enerveaza cauta motive si se cearta cu mine si iar ma bate am inceput sa me certam din cauza banilor adica ei am 16 ani si el are 23 si nu munceste scoala nu a terminato si mai face din cind in cind afaceri si cind are bani este cel imi fericit dar cind nu are se cearta cu mine si ma bate ce sa fac nu mai suport. Cel mai rau este ca nu ma pot desporti de el. Va rog dati-mi niste sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca iti este greu si eu am pati sa ma bata prietenul di cauza ca era gelos. sfatul meu e sa il faci sa aiba mai multa incredere in tine ca asta conteaza cel mai mult. si sa ii arati ca numai pe el il iubesti si ca nu te intereseaza alt cineva in afara de el. pup si succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa nu te casatoresti cu acest individ dupa ce ti-a facut atatea si mai sunt multi baieti in lume nu este singurul de pe planeta pamant

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as zice sa nu te casatoresti cu el din moment ce e asa de violent nu sti niciodata cand chiar o sa te omoare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa-l doamne iarta-ma scuza-ma ca iti zic asta...dar esti prea proasta daca ai de gand sa te mariti cu asemenea om, am trecut si eu prin asta.nu merita, si noi trebuia sa ne casatorim, aveam si apartament, am renuntat meriti sa fii fericita, parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| mada_2194 a răspuns:

Buna. adina dupa cum poti vedea eu sunt noua pe aici dar totusi nu lasa msj neobservat pentru ca si eu in urma cu vreo 2 ani am fost in aceeasi situatie poate un pic mai rau dar cu toata iubirea am plecat si m-am intors la parinti mei dupa un timp foarte scurt am inceput sa lucrez acolo l-am cunoscut pe sotul meu cu care am o fetita si suntem foarte fericiti si totusi iubirea aceea nebuna sa sfarsit gandeste ca ai o singura viata si pe langa tine mai sufera multa lume te pupic si gandeste la rece evita sa il mai vezi o perioada