| Melnic_Liuda_1984 a întrebat:

Buna ma numesc Catalina si am 13 ani.De la varsta de 9 ani am observat ca tata nu mai are stima si respect fata de mama.O numea in diferite feluri uneori chiar o lovea.Azi venind de la şcoala am văzut-o pe mama cu un ştergar la ochi.Era bunica în casă şi tata era atit de enervat caci nu ştiam ce sa fac. Bunica mi-a povestit ca s-au inceput a certa si tata a impins-o si a cazut apoi a palit-o peste fata.Mama era plina de lacrimi si eu nu stiam ce sa fac.Ea a zis sa ne stringem hainele ca plecam. P.S am un frate mai mic de 5 ani. Tata nu a fost de acord si a inceput a striga.Acum ei au plecat si eu stau singura(au plecat la o invitatie la frigarui) mama nu era de acord sa plece dar tatal a obligat-o si era si in stare de ebrietate.Mama mi-a zis cind tata a iesit afara ca sa string toate lucrurile ca miine dimineata plecam.Nu demult am aflat ca tata a inselat-o pe mama cu alta femela.Nu am vrut sa-i spun mamei caci stiam ca o sa inceapa a plinge etc.Ce sa fac?
Daca vom pleca miine tata poate veni din urma noastra sa ne ia inapoi?
Ce sa fac la cine sa apelez va rog ajutati-ma! Mi-e frica ca el sa nu il ea pe fratele meu cu el

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu suntem in Evul Mediu. Daca vine dupa voi, daca va injura, daca va loveste, daca incearca sa va aduca cu forta inapoi, daca incearca sa il ia pe fratele tau, puteti apela la politie. Probabil e dificil sa faci asta unui parinte, dar daca se impune, nu ezita sa suni.

| Doub a răspuns:

Sună la poliţie şi ai grijă de mama ta.
Ăsta nu e tată, e bestie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Catalina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Devilgrim a răspuns:

Suna la politie si ai grija de fratele tau mai mic si de mama ta si de bunica ta...
Nu mai sta pe ganduri
Bafta ^_^

| Imalittlemonkey54 a răspuns:

Suna la politie daca va veni dupa voi.Mama ta nu e obligata sa stea cu el daca se comporta intr-un asemenea hal. Poate vorbii cu el dar nu prea cred ca e posibil daca el face asa