Întrebare recomandată | ᶏᶇoᶇᶖᶆ a întrebat:

Vreau sa plec cu mama in Italia si nu stiu daca imi trebuie vreun act, adica stiam ca trebuie sa fie de acord tata de e de acord, da tot nu stiu ce e de facut si daca trebuie facut vreun act cat cosat am 16 ani

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau trebuie sa dea o declaratie pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in Italia si indica insotitor major pe mama ta. Costul minim al declaratiei este de 18, 60 lei (15 lei onorariul notarial si 3, 60 lei TVA).

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie buletinul tau si acordul tatalui, eventual hotarare judecatoreasca daca parintii sunt divortati legal.Nu crede in,, spaga propusa de Radu.Riscati sa fiti intoarse, si oricum actele costa,, nimic,, pe langa propunerea lui.Mai e si drumul de intoarcere...

| Radu_Hariga_1988 a răspuns:

Asa este iti trebuie procura! Ar mai fi o solutie daca soferul cu care pleci e vechi si "uns cu toate alea" puteti trece pe Cenad cu o mica spaga de vreo 100 eur!

| cristianox10 a răspuns:

Trebuie s calatoresti cu ambii parinti sau iti trebuie titlu de calatorie pe care trebuie sa semneze ambi parinti ca poti parasi tara doar cu mama sau doar cu tata. nu stiu dar nu nult oricum

| SSophie a răspuns:

Tatal tau trebuie sa faca o procura notariala in care declara ca este de acord ca tu si mama ta sa parasiti tara, nu costa foarte mult, daca nu era de acord si parintii tai erau despartiti puteai pleca si cu o hotarare judecatoreasca dar care costa mai mult si era mai mult de umblat.