| DidyAngel123 a întrebat:

Buna!happy Ma numesc Diana, am aproape 12 ani.winking Asi dori sa aflu mai multe despre ciclul la fete. Da stiu, am vorbit si cu mama mea si mi-a explicat ce si cum.winking Am cautat si pe google si am mai citit eu ce si cum singura mea intrebare este: Care sunt primele semne la care o fata trebuie sa se astepte pentru ai veni ciclul? Pana acum pe mine ma:
Doare burta
Imi curge chestie de aia alba.laughing
Nu ma cosuri
Ma cam doare spatele
Si din cand in cand imi vine cam des sa ma duc la toaleta
....imi poate spune cineva cam cand ar trebui sa vina ciclul?happy
Multumesc frumoss.:*
AAAAa si ar trebui sa-mi iau la mine la scoala tampon?

Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Pai vezi ca sti care sunt simptimele care le ai inaintea aparitiei ciclului? esti destul de informata, nu stiu ce alte informatii suplimentare mai vrei tu sa stii? Cam cand ar trebui sa-ti vina? pai daca te doare spatele si burta cam in 2-3 zile.Si da, trebuie sa porti permanent un tampon la tine atunci cand pleci de acasa(indiferent ca pleci la scoala sau in alta parte).
Sper ca te-am ajutat!

| DidyAngel123 explică (pentru PangeeaRogvaiv):

Multumesc frumos pentru raspuns!happy Mi-ai fost de mare ajutor.happy

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru DidyAngel123):

Cu placere draga mea!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mulţi ani înainte!
Orientativ prima ta menstruţie apare în general cam la 2 ani după ce sânii încep să ţi se dezvolte,la scurt timp după ce apare părul pubian,după ce observi o secreţie vaginală exact cum ai spus acolo mai sus "Imi curge chestie de aia alba", te doare spatele, burtica, toate indică o viitoare menstră, aşa că pentru orice eventualitate este bine să porţi la tine tot timpul un tamponel.
Ciclul menstrual poate începe oricând între 10 şi 16 ani.
Acum, numai corpul tău decide când a sosit momentul primei menstruaţii.
Cu plăcere!
Te pup!

| SolitarHacker a răspuns:

Ce ai discutat cu mama ta eu zic ca e suficient sunt ferm convins ca ti a explicat cum stau lucrurile cu: ciclu daca nu ti a spus si daca la scoala ai trebui sa ai Tampoane eu zic ca da tongue vine cand nu te Astepti poate sa vina mai devreme s au poate sa vina mai tarziu ce a ce nu e prea bine tongue ce ai spus mai sus cu: numa cosuri dureri de spate etc... astea sunt normale adica majoritatea fetelor au aceeasi rpoblema si anume dureri de spate burta cap etc stari nasoale etc. big grin cosurile trec laughing))) have a nice day big grin

| DidyAngel123 explică (pentru SolitarHacker):

happy Mersii de raspuns.:*:*:*

| DidyAngel123 explică (pentru SolitarHacker):

Multumesc de raspuns.winking

| SolitarHacker a răspuns (pentru DidyAngel123):

Cu Placere sa cresti mare big grin