Întrebare recomandată | Rares73 a întrebat:

ma numesc Rares, sunt un elev de 14 ani care face naveta pentru a ajunge la scoala, ieri, 8.12. 2015 in microbuzul(Grup Atyc) care pleaca din Targoviste spre Ploiesti la ora 18:30, am scapat portofelul pe jos, in bancheta din spate.Eu am avut impresia ca am auzit ceva dar cum soferul nu tine aprinse ledurile gigantice care se afla oriunde in masina, nu am vazut nimic, doar dupa ce am coborat am observat lipa buletinului si am incercat sa sun la dispetcherat, fara succes, dispetchera a raspuns tocmai ziua urmatoare si nu a fost gasit portofelul evident.In portofel se aflau urmatoarele bunuri:Buletinul meu, cardul meu, cardul meu de fidelitate XXL, abonamentul(Grup Atyc), diverse bonuri fiscale si suma de 30 de lei. Vreau sa precizez ca banii nu erau ai mei, ci ai fratelui meu, care urma sa ii dau. Vreau sa stiu ce pot face ca sa-mi recuperez portofelul, am doar 14 ani si nu am nicio idee ce sa fac, imi doresc ca parintii mei sa nu afle, si sa rezolv totul singur.Intrebarea este cum il pot recupera dar doresc sa fac si un anunt. Daca ati gasit dumneavoastra un portofel, va rog, ganditi-va la mine, puteti pastra suma de bani, puteti face ce vreti cu ei, dar va rog sa-mi inmanati actele foarte importante, si mai ales abonamentul, avand in vedere ca stau la aprox. 30 de km. de scoala, nu pot merge la scoala fara abonament. Va multumesc din suflet ca ati dedicat 2 minute din ziua voastra pentru a citi acest anunt, si va multumesc si mai mult daca ati putea sa ma indrumati.O zi buna va doresc, si va doresc sa nu treceti prin ce trec eu foarte des.

12 răspunsuri:
| InVPent a răspuns:

Părinții tăi trebuie să afle, ei vor ști cu siguranță ce să facă. Nu trebuie să le ascunzi, i se putea întampla oricui.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la politie si faci reclamatie, era bine daca stiai numarul de inmatriculare a masinii, asa politia il cauta pe șofer, si rezolva problema, mergi impreuna cu părintii si faci plîngere la politie, altfel nu gasesti portofelul, macar daca ai gasi actele si abonamentul si tot e ceva, ca banii, cine i a găsit i a păpat.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

In primul rand imi pare rau sa-ti spun dar TPU nu este un site de anunturi ci unul de intrebari. Nu ai gresit cu nimic dar sansele sa-ti gasesti portofelul aici sunt extrem de mici.
De ce? Pai nu este un site numai cu persoane din Ploiesti, noi suntem din toata tara. Eu de exemplu sunt din Valcea deci nu am cum sa-ti gasesc acel obiect. Este imposibil! Si asa este pentru toti userii. *aproape toti*.

Nu ai cum sa tii acest lucru secret.
Esti mic, nu ai cum sa te descurci singur.
Vorbeste cu parintii! Asta e, se mai intampla sa gresesti. Nu o sa te omoare pentru asa ceva... O sa inteleaga.

Incearca sa vorbesti cu parintii. Dansii o sa discute cu acele persoane *cu reprezentantii*. Daca nu atunci poti incerca sa vorbesti cu soferul/soferii de pe acel autobuz. Incearca sa mai mergi o data cu acelasi autobuz. Ai zis ca era foarte intuneric, ca nu vedeai nimic... Cine stie cum ti-a picat portofelul si nu l-a vazut nimeni.
Exista si aceasta posibilitate chiar daca este putin probabil.

Vorbeste cu parintii! O sa te ajute mai mult decat noi. Curaj!

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune mesajul asta pe Facebook, pe paginile si grupurile oraselor respective.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ha ha ha

| Peridava a răspuns:

Parintii tai TREBUIE sa afle. Ei vor sti unde si cum sa mearga la conducerea firmei de transport si mai ales cum sa puna problema pentru a recupera actele, banii si tot ce ai pierdut.
Oricum, ai dat aici destule date ca ei sa afle de la altii. Si va fi mai rau decit daca le spui tu.

| Madesz a răspuns:

Deci, am mai patit si eu asa... Tot o faza de genu' cu microbuzul, am pierdut un portofel cu 100 lei, am sunat pe toata lumea, soferul, m-am panicat, cand colo era in geanta. Asa ca mai verifica prin geaca sau ghiozdan. Mai pune anunt pe facebook, daca imi dai facebook-ul tau, il pun si eu anuntul pe un grup.

| ﱞﱞﱞ a răspuns:

Nice story bro

| Krises a răspuns:

Mai bine spune-le parintilor tai toata problema, a fost un accident, nu se va intampla nimic, ei vor stii mai bine cum sa puna problema la firma de transport.
daca nu le spui s-ar putea sa afle ei singuri si sa te certe sau mai rau.

| skyler2015 a răspuns:

Spunele parintilor tai e cel mai simplu.

| Rares73 explică:

L-am recuperat oricum de unul singur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rares73):

Cum l-ai recuperat pana la urma?