| capsuna16 a întrebat:

Ma puteti ajuta? Puteti sa imi raspundeti la niste intrebari pentru un interviu?

~in ce masura este inteles termenul "integrare europeana";
~care sunt confuziile cele mai frecvente;
~ce cred persoanele cu care discutati despre consecintele integrarii asupra culturii nationale;
~in ce masura este cunoscut fenomenul integrarii;
~ati putea face ceva pentru ca sa ajutati la o mai buna intelegere a lui?

Dau funda dar mai intai raspunsul

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Știu că este târziu răspunsul, acum l-am văzut. "Integrare Europeană" este o lucrare de căpătâi pentru buna funcționare a Uniunii europene. Dar, niciodată nu este o integrare 100 %. Fiecare stat este liber a alege modul de integrare. Integrarea cuprinde multe capitole care pot fi integrate complet tuturor statelor membre UE sau parțial. Integrarea reprezintă de fapt o armonizare legislativă între toate țările membre pentru a putea facilita un schimb comercial mai ușor, transport eficient, cum este spațiul Schengen. Iar, despre integrare culturală, nu există așa ceva. Integrarea se face eventual la legislația funcționării muzeelor, caselor de cultură, un acces facil la schimburi culturale, dar mai ales, în cazul furturilor de artefacte, se intervine comun și mai ușor.