| raluk200 a întrebat:

maine incet inscrierile pentru licee asa cum probabil si voi stiti si inca nu sunt hotarata ce profil sa aleg (cu intensiv engleza)- filologie sau stiinte sociale. La filo imi va fi greu la latina, iar la stiinte poate la logica. din cate am auzit eu. Eu vreau sa dau la ss, iar mama este de acord (sa fac ce vreau), desi ii convine mai mult sa optez pentru filo. Unii profi si colegi mi-au spus sa dau la filo, pentru ca cu ss nu prea am ce sa fac in viitor. Mentionez ca sunt @buna@ la romana, limbi straine (engleza) si nu-mi place istoria. Voi ce ma sfatuiti sa fac? astept raspunsurile voastre.mersi

5 răspunsuri:
| Choco a răspuns:

Eu m terminat anul asta la filo. si e frumos daca iti plac limbile straine happy si si la fil faci logica happy in a9-a doar la fel ca la ss... la ss faci mai multa istorie decatl la filo.
si daca faci filo apoi poti sa mergi la facultate la limbi moderne aplicate de unde poti sa devi translator, meserie din care castigi ft bine. in plus la filo faci mate doar 2 ani in kz ca nu iti place mate big grin
acum nu iti zic sa mergi la filo doar pentru ca am fost eu insa tocmai pentru ca stiu cum e te sfatuiesc sa mergi la filo

| ALeXsSaY a răspuns:

NU face prostia de a te duce la uman straight face adica, daca dai la filo poti deveni doar profesoara sau jurnalista, mai ales ultima la care faci o facultate de 3 ani si stai cu diploma in buzunar straight face Mai bine alegi un profil cu mai multe oportunitati spre facultate, iar sectia de uman nu iti ofera posibilitatea. Cat despre SS dai numai la drept straight face si da, nua i ce face in viitor. Mai bine optezi pentru Stiintele naturii. Adica, e cel mai echilibrat profil, poti merge ori pe medicina ori alta cale, spre orice facultate vrei. Poate ca nu stii, dar la filo din a 11a nu mai faci nimic real:fara mate, fizica, chimie etc. La SS scapi de chimie si fizica in a 11a, si tocmai de aceea nu poti opta pentru alte facultati decat cele de Drept, Litere si Jurnalistica. straight face Si eu am vrut la SS dar am dat la Stiinte ale Naturii si e chiar un profil usor si de viitor. Acum, faci ce iti place, dar dintre filo si SS alege SSdaca nu vrei sa mergi pe real happy

| madycumada a răspuns:

Buna!
Daca oamenii care te cunosc ti-au spus sa optezi pentru filo, eu zic ca ar trebui sa-i asculti dar nu inainte sa te gandesti tu foarte bine daca vrei sa te duci acolo.
Totul depinde de ceea ce vrei tu, nu ce vor altii dar e bine sa asculti si parerea altor persoane.
Numai bine.

| Atâtdedulce a răspuns:

Nu te mai speria de acea latină. Se face de la zero!

| Ardnabella a răspuns:

Eu sunt de parere ca profilul de Stiinte Sociale iti ofera o multime de oportunitati pentru facultate.De exemplu: psiholog,sociolog,avocat,jurnalist,stiinte politice,profesor(romana,geografie,istorie). Acum serios,cat de negativist sa fii sa poti afirma :'Nu te poti face mai nimic!',dimpotriva, ai o multime de sanse, ideea e sa stii sa le fructifici.Mult succes!:*