| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Heii! Ce m-ati sfatui sa aleg inte filologie si stiinte sociale? Mentionez ca imi place foarte mult Lb.Rom.(olimpica),istoria,franceza si latina,.Ce materii se studiaza si pe ce se pune accent la filologie? As putea sa aleg eu filologie cu intensiv franceza-engleza sau trebuie sa meg exact pe una? Cel mai complet raspuns primeste

Răspuns Câştigător
| ElenaMaria201403 a răspuns:

Eu zic sa te duci la stiinte sociale pentru ca se face romana, mate mai putin, doar pana in a 10-a sau a 11-a, istoria si geografia sunt printre materiilemde baza si se fac 3 sau 4 limbi straine: latina, engleza, franceza si germana si la filollogie se poate intra si cu 6 dar asta depinde de oras si liceu si eu consider ca oricine mai putin bun se poate duce la filologie, iar daca mergi la stiinte sociale la care se intra cu peste 8 consider ca vei concura cu elevi la fel de destepti ca tine si chiar ajungi cineva daca mergi la acest profil, acum decizia iti apartine, mult succes la simulari si la evaluarea nationala

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic sa mergi la aia care are media de admitere mai mare, gen e o clasa mai buna. Pentru materiile mentionate, ti se potriveste mai bine folologie, exact pe acelea se pune; romana, istorie, latina si limbi straine (in special cea pe care o ai ca bilingv). Mergi pe ce profil e disponibil, nu poti alege ce materie faci intensiv.

| AliceNeye a răspuns:

Filologia, daca iti place Lb. Romana happy

| BloMi a răspuns:

Alege filologia e mult mai cautata in zilele noastre..si poți sa te axezi doar pe una..ca sa fi directionata pe una singura. parerea mea e asta.tu alegi ce vrei