| alexgabyy29 a întrebat:

maine sunt examenele la matematica si nu stiu cum se calculeaza problemele cu procente...De ex:
Dupa o reducere de 25% un produs costa 120 lei.Care a fost pretul initial?
Cum se calculeaza? Pe clasa a 7-a stiam dar am uitat. Cel mai bun raspuns are funda.

Răspuns Câştigător
| midnight12 a răspuns:

Dash si Lora, total gresit

x-pretul initial
x-(25/100)x=120
deoarece din pretul initial scadem 25%, dar de unde? din pretul initial, adica din x scadem 25% din x si afla pretul final
amplifici cu 100 si faci scaderea, apoi produsul mezilor=prod extremilor si afli x, pretul initial

3 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Pai, la sutayin yang este o fractie.
Deci 25%=25/100 (25 pe 100)
si fractia o imparti la nr total

| Lora a răspuns:

X-25\100=120 si afli x

| ValentinaCristina a răspuns:

Midnight08 are dreptate! si iti da x 160 lei