| AnemonaP a întrebat:

Mama mea are card la banca Transilvania. Maine trebuie sa ridic un un colet extern,de dimineata si imi trebuie dovada platii. Mama inca nu a ajuns la banca pentru a ii printa cei de acolo extrasul de cont din acea zi. Am vazut ca se poate si online verifica extrasele de cont, insa mama nu stie de niciun cont cu care sa se poata loga online. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| izvordemunte a răspuns:

In acest caz posesorul cardului (mama ta) trebuie sa mearga la banca. Online se poate doar daca are activat Internet Banking prin BT24 - pentru BT24 se face un contract cu banca si serviciul costa 1 leu pe luna, primeste un nume de utilizator (trecut pe contract) si un token, care e un dispozitiv mic care genereaza coduri de acces (parole) pentru site-ul BT24 si coduri pentru semnat unele tranzactii online. Tokenul insusi are o parola pe care utilizatorul si-o alege. Toate acestea sunt masuri de siguranta a contului online.