| Liviu321 a întrebat:

Salut! In urma cu un doi ani jumătate am primit o amenda rutiera pe care am platit-o in termen de 15 zile lucrătoare, la jumătate însă online.
Luna trecuta însă am primit citație cum că trebuie să plătesc acea amenda. Problema e că eu nu mai am dovada platii primită pe mail, însă am luat de la banca extrasul de cont din care reiese plata amenzii.

Întrebarea mea este următoarea: poate fi considerată drept dovada a plății acel extras de cont? V-as ruga sa îmi răspundeți dacă știți sigur. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, extrasul de cont este dovada, dar trebuie certificat la banca. Adica iti scrie ca este conform originalului si pune si semnatura.
Dar te sfatuiesc sa faci o plangere simpla, in dublu exemplar, o copie dupa extras. In plangere scrii ca ai platit amenda conform extrasului de cont pe care-l atasezi. Pui si extrasul de cont in original. Pe exemplarul doi scrie ca a primit un exemplar, semneaza si pune stampila cu data de primire cei de la fisc.
Nu uita ca mortii se acopera cu pamant, iar vii cu harti.
Poti trimite acestea si prin fax sau email.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, si extrasul de cont este dovada platii.

Bula
| Bula a răspuns:

Singura dovada a platii este extrasul de cont.
De la banca poti cere un extras individualizat: doar singur aceea plata (restul tranzactiilor nu le dai).

| Violleta2022 a răspuns:

Un unchi de-al meu a patit aceeasi poveste dupa 5 ani de zile. Norocul lui este ca pastreaza toate chitantele si asa a putut dovedii ca a platit-o.
Da, poti aduce extrasul de cont bancar, ca dovada.

| Emma30555 a răspuns:

Extrasul e cea mai clara dovada fiindcă e o plata făcută deja, și acolo se vede contul plătitor și contul beneficiar.

| LaurAndreii a răspuns:

Platesti de doua ori.

| cre27 a răspuns:

Fugi la fisc și spune doamnelor de acolo despre problema ta, mai mult ca sigur va trebui să figurezi în baza lor de date că plata a fost făcută. Ia și extrasul de cont la tine. În același timp ai putea să contactezi pe cei de la site-ul unde ai făcut plata să îți retrimită mail'ul. Succes!