| Laviniea a întrebat:

Buna mereu cind citesc sau recit o poezie in clasa mereu imi tremura vocea se face grosa si ma prapadesc tremur nu stiu ce sa mai fac nu ma pot concentra ajutorr va rog de acesta problema imi scade si nota

Răspuns Câştigător
| Oliveee a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu. Bine, si inca o mai am putin... Iti tremura vocea, parca nu mai stii sa citesti, o sa creada profesoara ca esti o analfabeta, colegii or sa inceapa sa rada... Toate astea imi treceau prin minte. Stii care e chestia? Toate gandurile astea te impiedica sa fii relaxata si sa citesti cursiv. Eu ca sa scap de asta, ma concentrez foarte tare pe ce citesc si pe continut. Incerc sa inteleg ce citesc si astfel, uit ca nu sunt singura. Ma simt ca si cum as fi in camera mea si as incerca sa inteleg un text mai bine, citindu-l cu voce tare. Si chiar merge! N-o o sa-ti iasa din prima, dar e important sa exersezi de cate ori poti. Cand profesorul intreaba cine vrea sa citeasca noua lectie, nu-ti fie frica si ridica mana. Gandeste-te ca daca o faci cand vrei tu o sa fii pregatita si o sa citesti chiar foarte bine, fata de atunci cand esti pusa, obligata. Si mai sunt si anumite cluburi scolare, nu conteaza de ce fel, la care poti sa iei parte si sa ajungi sa-ti exprimi dechis propria parere. Foarte bune sunt cluburile acelea de dezbateri sau de dezvoltare presonala. Stiu ca tu crezi ca ar fi imposibil ca tu sa vorbesti in fata unui public, pentru ca esti sigura ca o sa gresesti ceva, dar asta e singura modalitate prin care sa-ti infrunti teama: exersand, ratand si continuând mai bine pregatit. Crede-ma! Asa au ajuns toti marii oratori atat de buni; eșuând si luând-o de la capat. Succes!