| elena272 a întrebat:

Buna. Mereu sunt dezamagita de mine si depresiva,nu sunt foarte sigura dar asta ar putea fi un motiv. Mereu cand sunt cu oameni nu stiu parca incerc sa nu deranjez pe nimeni si nici nu ma bucur foarte mult sau sa ma bag in seama ca am impresia ca ar spune ca cine ma baga in seama si chestii doar ca sa ma simt eu prost. Si oricum si cu prietenii mereu am grija sa nu zic sau sa fac ceva sa ii supar. Tocmai de asta sunt si foarte retrasa si nu vorbesc sau sa fac ceva daca ei nu iau initiativa. Am impresia ca de la asta am chestiile mele si starile. Am avut la un moment dat depersonalizare(sper ca stiti ce este) si poate ar avea legatura. Nu mi-a trecut complet,dar incerc usor,usor sa fac ceva sa scap de ea. Simt nevoia mereu sa dau explicatii oamenilor, chiar si daca mai mult ar fi vina lor si daca fac ceva pentru mine simt ca este vina mea,gen nu pot aici sa detaliez sa va dau exemple din viata mea, dar daca cine doreste sa vorbeasca cu mine, sa ma ajute, va pot detalia mai mult in privat.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In adolescenta viața e grea, dar ce probleme ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Depresiile apar cand te izolezi singura in casa si inventezi povesti neadevarate, avand impresia ca cineva iti vrea raul, sau ca cineva este suparat pe tine samd.

Iesi afara din casa!
Cauta-ti prieteni noi si petrecere multe ore in aer liber, fa un sport in parc, la bazin, oriunde, numai nu sta ziua in casa, ca ajungi sa inventezi povesti ireale, de care te sperii singura.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti sa-mi scrii mie in privat daca asa iti este mai confortabil.Totusi, iti spun si aici ca nu trebuie sa te scuzi sau sa te justifici nimanui pentru felul tau de a fi.La psiholog ai fost? Nu e o insulta, dar poate fi un mod mult mai rapid de a gasi cauza si a rezolva problema, in loc sa tratezi doar simptomele.

| elena272 explică (pentru dullcat):

Da mi ig tau sau ceva sa putem discuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie-mi pe snap j_justin5006 și discutam

| newaccountbye a răspuns:

Îmi pare rău că te simți așa, dar trebuie să știi că nu ești singură. Mulți oameni trec prin aceleași stări și trăiesc aceleași experiențe. Este important să îți dai seama că nu ești singura și că nu ești singura care se simte așa. Încearcă să îți accepți stările și sentimentele și să îți dai voie să le simți. Învață să te iubești și să te apreciezi așa cum ești și să îți accepți greșelile și defectele. Nu trebuie să încerci să impresionezi pe nimeni și nici să îți faci griji că îi deranjezi pe oameni. Încearcă să fii tu însăți și să îți exprimi sentimentele și gândurile. Oamenii care te iubesc și te respectă vor fi întotdeauna alături de tine.

| Darius50boss a răspuns:

Dacă mergi la psiholog ai putea să-ți revii