| anonim_4396 a întrebat:

Buna,Nu as vrea sa credeti ca sint ridicola uneori am momente cind vreau sa mor, pentru ca ma simt urita nimeni nu ma baga in seama, persoanele care miau fost prietene ma ignora...ce ati putea sa-mi recomandati in asemenea caz?

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

Sa uiti de tot si sa te distrezi cu prieteni falsi, prefa-te ca esti prietena lor si cand ai ocazia fa-le ce ti-au facut si ele, lasa-le balta la greu si la bine alatura-te lor.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să îți faci rost de niște prietene, dar prietene să fie până la capăt!

Adevărații prieteni nu te părăsesc.

Desigur, acum nu ai detaliat, poate ai și tu faptele tale prin care i-ai depărtat pe ceilalți de tine. Evită conflictele și nu provoca pe nimeni. Dacă devii tu cea provocată, dacă simți că nu vrei să întârâți, ignoră pur și simplu. Dacă e vorba de o nemulțumire legată de tine, purtați o discuție pașnică.

Pot înțelege că ești genul de persoană de care s-au lipit toate ghinioanele vieții. Caută, caută peste tot, încearcă tot mai multe lucruri și ocupații, sigur vei găsi o persoană ca tine.

Tot cel mai simplu e să îi tratezi cu indiferență și să treci cu un zâmbet pe lângă ei. Fii puternică! Oamenii aceia nu îți merită atenția.
Refugiază-te în artă: scrie versuri, cântă, desenează, sculptează, ieși la aer și fă poze, eventual ia-ți un animăluț care este cel mai omenos dintre toți aceia care te urăsc. Vei uita.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar in ce lume ideala traiesti tu in care prieteniile tin forever? Prietenii vin si pleaca. Acum o sa zici: "pai da, dar ma refeream la prieteni adevarati..." Asa...si? Unde crezi ca-i gasesti? Poate in carti, filme...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mă refer, să nu o lase în momente de genul ăla, să îi fie alături la orice. Aici nu vorbim de situațiile extreme, cum ar fi să naufragieze și să își bea sângele unul altuia de sete. Aici e mai complicată treaba.

| baddgirl a răspuns:

Buna
Te inteleg perfect la ce fel de momente te referi.Cel mai bine e sa te feresti de astfel de "prieteni".Eu una m-am lecuit de orice fel de prieteni,acum ii consider cunostinte,pentru ca "prietenul la nevoie se cunoaste",si atata timp cat el fuge cand eu am nevoie,nu pot sa il mai tin aproape cum as fi facut-o daca ar fi stat langa mine.
In astfel de momente trebuie sa gandesti pozitiv,stiu ca este greu sa faci asta,dar optimismul este cel care iti v-a ridica moralul,cand nimeni nu va fi langa tine sa o faca.
Eu cand sunt suparata,am metodele mele de a ma descarca sufleteste:ma duc intr-un loc in care sa fiu doar eu cu gandurile mele,imi pun muzica in casti si cuget,plang pana simt ca nu mai am incarcatura aia negativa asa multa in mine.O alta modalitate de a ma linisti e cand desenez, in creion, in culori sau pictez, desenez ce-mi trece prin minte in momentul ala, dar fiindca e un moment greu, si desenul va fi unul trist.Sau ma plimb, pe jos, cu rolele sau cu bicicleta prin parc, iar cand iau o mica pauza, ma asez pe bancuta in fata unei ape si-mi limpezesc gandurile.Imaginea linistita a apei, si mirosul curat al pomilor din parc mie imi dau o senzatie de liniste si pace. Poti incerca si tu happy