| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac, nu am incredere in nimeni ultimul timp...nici macar in parinti si cea mai buna prietena a mea etc...sunt multe lucruri pe care vreau sa le povestesc cuiva, pentru ca simt ca ma sufoc, dar nu am incredere in nimeni.In ultima perioada pling foarte mult chiar si fara motiv.Credeti ca e ceva rau in asta? Cum sa trec si peste aceasta problema :'(

Răspuns Câştigător
| Vallerie a răspuns:

Draga,aceasta cred ca esti la virsta adolescentii. La aceasta virsta toti sunt asa.Pling fara motiv,se irita usor si isi pierd increderea in persoanele dragi lor! Fii atenta,daca zici ca nu mai ai incredere in cea mai buna prietena a ta,s-ar putea s-o indepartezi asa! Incearca sa fii tu iarasi cea care erai! Lasa plinsul! Sunt sigura ca inca un motiv pentru care esti trista e dragostea. Dragostea e un sentiment divin,dar e trecatoare,uita de acel baiat! Nu te merita, vezi-ti de viata ta! Eu chiar nu inteleg, WTF? Ce e cu tine? Chiar vrei sa nu mai ai pe nimeni in preajma ta? Ar trebui sa ii zici prietenii tale celei mai bune prin ceea ce treci, sunt sigura ca ea te va intelege! Si in ceea ce e legat de parinti, te-as sfatui sa te comporti cu ei ca de obicei! Bafta! Funda?

| mikey06982 a răspuns (pentru Vallerie):

Mhhh....nam curaj

| Vallerie a răspuns (pentru mikey06982):

Deci...esti lasa

| mikey06982 a răspuns (pentru Vallerie):

Ceee? pfff...eu lasa? te rog nu glumi...

16 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Bla bla bla bla, ce ii spuneti voi aici e doar " frate nu fa aia, nu fa aia, nu fa aia "
Nimeni nu i-a zis ca e faza trecatoare, ca ii trece in cateva zile, ba chiar mai mult voi o luati cu depresia, sa fim seriosi.
P.S esti fata sau baiat?

| mikey06982 a răspuns (pentru Liviu):

Fata,cu ce te ajuta?

| Liviu a răspuns (pentru mikey06982):

Cu nimic, eram doar curioas, o sa iti treaca, si eu am unele momente ca alea, dar nah, eu sunt mai ciudat putin laughing am metodele mele propriibig grin daca vrei sa vorbim trimite-mi un mesaj cu idd-ul tau.

| mikey06982 a răspuns (pentru Liviu):

Din curiozitate te intreb daca esti din Moldova sau nu? big grin

| Liviu a răspuns (pentru mikey06982):

Ai ceva cu moldoveni? si nu, nu sunt din moldova, vorbesc cum 'pot' asta se trage ca stau mult pe xaturi mna, vorbesc cu foarte multi oamenilaughing))

| mikey06982 a răspuns (pentru Liviu):

Nu,n-am nimic cu ei, eu sunt din Moldova si am observat la tine niste cuvinte pe care dupa cum stiu cei din Romania nu le prea utilizeaza big grin

| Liviu a răspuns (pentru mikey06982):

E na, da-mi idd tau sa vedemlaughingpoate te pot surprinde mai mult devil

| mikey06982 a răspuns (pentru Liviu):

Neaaa...lasa,nu trebuie, am fost surprinsa si asa prea mult azi (chuckle)

| Liviu a răspuns (pentru mikey06982):

Cat despre 'dialectul meu' si vorbele care ti se par a fi 'moldovenesti' cred ca doar ti se pare, eu mis oltean :^^

| mikey06982 a răspuns (pentru Liviu):

big grin haha big grin posibil big grin

| ROB3RT89 a răspuns:

Evident ca e ceva rau, cred ca esti mult prea impulsiva in perioada asta si iti faci singura rau.Toate au un inceput, cum a avut si starea in care esti acum, sa-i spunem una putin depresiva, sau mai mult.Inainte de toate, trebuie sa intelegi ca pe parinti tai te poti baza oricand, cu siguranta ei iti vor fi alaturi si te vor asculta cand ai ceva de spus.Sti cum e vorba"sangele apa nu se face"
Cat despre cei din jur, aici se impart in doua categori:
1.Vor fi persoane care te vor asculta si iti vor fi alaturi cand vei avea nevoie de ele.
2.Vor fi persoane care vor fi idiferente si cand vei avea ceva de spus, o sa le para ceva irelevant.
Cat despre tine, capu sus si nu mai fi asa deprimata.
Mediteza problema in profunzime si vezi de ce s-a ajuns aici, vei gasi cu sigurata o slutie.
Capu sus si o seara cat mai fainahappy

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,ceea ce faci tu in acest moment este sa te afunzi in depresie si nu, nu este bine.Cand plangi cu motiv este omenesc, dar cand plangi fara motiv...este...fara sens.Parintii,in special mama, intotdeauna trebuie sa fie cea mai buna prietena a unei fete.Cand ai o problema,mergi la ea sa te ajute cu un sfat sau in orice alt mod,cand te apasa ceva pe suflet,ea trebuie sa fie prima care stie,nu cea mai buna prietena fiindca,sunt multi cei care se considera niste prieteni adevarati insa, nici macar ei nu cred ceea ce spun. Vorbeste cu mama ta despre probleme pe care le-ai avut in ultima perioada, despre faptul ca plangi fara motiv, gandeste-te ca ea ti-a dat viata, nu colega pe care o cunosti de 2 ani sau fata care pretinde ca iti este cea mai buna prietena cand, de fapt, ceea ce vorbeste cu tine stiu toti ceilalti.Gandeste-te ca este in joc viata ta si ca toate aceste lucruri nu au cum sa duca la ceva bun.Priveste viata intr-un mod mai copilaros, nu mai lua totul in serios, nu dramatiza din cea mai mica prostie si nu te consuma pentru orice lucru nesemnificativ.Trebuie sa lasi lucrurile sa decurga de la sine si gandeste-te ca orice se intampla,chiar si o nota mica cand ai luat-o, ai luat-o din cauza unui motiv, asa a fost sa fie si timpul nu mai poate fi dat inapoi. Daca nu vorbesti cu parintii tai cat mai curand si astepti ca situatia ta sa se agraveze, va fi mai rau pentru tine si totodata, iti faci singura rau.Este in joc viata ta, a nimanui altcuiva.Eu zic ca ar trebui totusi sa discuti cu un specialist[un psiholog] el te va ajuta sa treci peste aceste momente grele, fiindca, in viata, toti trecem prin situatii asemanatoare insa niciodata nu ne abatem de la drumul pe care trebuie sa il parcurgem si intotdeauna cautam ajutor oriunde. Sper ca te-am ajutat si ca imi vei urma sfatul si nu uita, in nimeni altcineva nu poti avea mai multa incredere decat in parintii taihappy!

| Alexici a răspuns:

Ceea ce ai tu e depresie și lipsa de încredere. Îți e frică să fi rănită probabil. O să treacă, ai probabil nevoie să-ți faci curat prin minte și prin inimă. Cum să treci peste ea?
1. Nu asculta muzică tristă laughing.
2. Încearcă să vorbești cu persoanele despre care spui că nu mai ai încredere, te poate ajuta mai mult decât ai crede.
3. Papă ciucalată, ciucalata ajută la depresie. :3