| AlinaAndreeaa a întrebat:

Numele meu este Alina.Eu sunt la filologie in clasa a X a si cu un an in urma m-am hotarat ca as vrea la medicina ( chirugie ). Parintii mei imi spun ca ar trebui sa incep de acum sa invat singura la biologie si din clasa a XI a sa iau meditatii de 2 ori pe saptamana si la bio si la chimie(cu chimia ma inteleg super bine )...Am mai citit pe saitul acesta probleme de genul filologie - medicina.
In plus nu vreau sa merg la bio-chimie pentru ca eu cred ca nu o sa mai am timp de ceva...la filologie mi se pare lejer si cred ca la bio chimie dau Bac la mate si nu ma prea inteleg cu matematica...
Voi ce spuneti?

3 răspunsuri:
| GregHouse a răspuns:

Eu sunt tot in a Xa la mate-info. Si eu vreau tot la medicina, dar nu sunt total decis asupra specializarii. Toata vara am facut pregatire la chimie organica, vreau sa merg si la olimpiada. La biologie la fel, voi face pregatire cu siguranta in a 12a, daca nu si in a 11a.
Din clasa a 11a nu vei mai face chimie si biologie, asa ca fara pregatire nu prea vei avea ce face. Dar daca te descurci si, intr-adevar, e mai lejer la filo decat in alte locuri, eu ti-as sugera sa ramai. Dar nu lua in gluma niciuna dintre materiile de admitere, am auzit ca se intra greu la stat. Iar la taxa e greu de suportat financiar. Depinde si de orasul in care vrei sa mergi. Te-ai gandit la asta? Am inteles ca la Iasi sunt mai severi decat la Bucuresti. Bineinteles, mai sunt si Cluj, si Tirgu Mures. Ardealul da cei mai buni medici. Dar fiecare isi lauda Universitatea, iar noi ramanem cu semnul intrebarii.

| Alina a răspuns:

Eu zic sa faci ce-ti doresti,eu de ex sunt la farmacie la Bucuresti,si cunosc multe persoane care au fost la filo si au dat la medicina sau farmacie si au reusit. daca asta iti doresti asta faci,dar trebuie sa ai multa vointa si sa inveti bine bine, la chimie nu e deloc usor si iti trebuie materia din cls 10, 11 si cred ca u in clasa a 11-a nu mai faci chimie...important e sa inveti si sa te chinui tu singura pentru ca altfl degeaba faci meditatii

| Enchanté a răspuns:

Eu iti spun sincer ca nu ai ce cauta la medicina, daca esti la filologie happy.
Cine vrea sigur medicina, se duce la bio-chimie. Poate te pricepi la chimie, dar asta la nivelul clasei tale. Filologia nu are treaba cu realul (deci chimie) si e normal sa fie mult mai usor. Daca nu te hotarasti repede si ajungi in a 12a (la filologie fiind) si vrei sa dai la medicina, iti va fi teribil de greu chiar si cu...4, nu 2 pregatiri pe saptamana. Profilul tau, pe timp ce trece se indeparteaza de partea reala si se axeaza pe uman, iar tu...nu o sa mai ai cum sa recuperezi, mai ales ca profilul de bio-chimie este foarte greu si facultatea de medicina cere mult.