| maddy_7627 a întrebat:

Acum intru in clasa a 10-a si sunt la filologie. Vreau sa dau sigur la medicina. M-am gandit sa ma transfer la mate-info dar nu prea ma am bine cu matematica si va trebui sa recuperez si la informatica.Si in plus se fac doar doua ore de chimie si una de biologie si multe ore de mate si info pe saptamana, deci s-ar putea sa nu am nici timp pentru a invata la chimie si la biologie pentru ca ma voi chinui mult sa inteleg celelalte materii, pe cand daca raman la uman voi avea mult timp pentru invatat, concentrandu-ma numai pe ceea ce am de invatat pentru facultate: chimie oraganica si biologie si voi face din a 11-a meditatii la chimie de doua ori pe saptamana. Am tot auzit ca baza trebuie sa o ai din liceu si probabil veti spune ca matematica ma ajuta si ea dar pot sa fac acasa probleme de matematica fara sa ma stresez ca vai dau teza si dau si bacul la ea. Ce regret este ca liceul nu are stiinte ale naturii si nu vreau sa ma transfer la alt liceu pentru ca acesta este cel mai bun, in celelalte nu se invata serios. Am incredere in mine ca m-as descurca mai bine asa. Voi ce ati face in locul meu? Credeti ca decizia mea este corecta? Astept raspunsuri in special de la persoane care sunt in aceeasi situatie ca a mea sau care cunosc persoane ce au dat de la filologie la medicina.Nu ma descurajati!

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ramai la filologie, este o sectie mai usoara si ai timp sa te pregatesti la chimie si biologie. Vezi daca nu se poate aranja ca sa dai din materiile astea in loc de alte materii din programa de bac. Ceva de genul sa termini filologia dar sa dai bac ca si cei care fac chimie-biologie, nu stiu. In orice caz, va trebui sa te pregatesti bine la materiile din care vei da bac-ul, mance-l saracia. straight face

| IrinaAndreea a răspuns:

Buna! Nu am fost intr-o situatie ca a ta, dar mi se pare o idee buna cea la care te-ai gandit tu. Oricum vei avea nevoie de pragatire pentru admitere, asa ca e numai bine daca o incepi din timpul liceului. Mult succes si nu uita ca daca iti doresti ceva cu adevarat, vei reusi cu siguranta! big grin

| gogusamsung a răspuns:

Dacă orcicum faci meditații, rămâi unde ești. Eu n-am dat la medicină dar pot să îți spun că n-am avut treabă cu matematica și am regretat 4 ani că nu m-am dus la filologie. Nu cred că ai nevoie de stresuri cu ascultat în ultimele zile ca să nu rămâi corigentă sau de panică la BAC cu matematica, nu?

| LoveMoose a răspuns:

Buna.parerea mea, daca sigur vei face meditatii, mai bine ramai la filo.eu am fost tot la filo. iar o fosta colega, a reusit sa invete in doar o jumatate de an materia pentru admitere la medicina si a reusit sa intre. tinand cont ca matematica, chimie si biologie nu am mai facut in clasa a11a si a12a. daca vrei sa inveti, se poate si ramanand la filologie.Bafta!

| maddy_7627 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, ma ajuta mult.