| anonim_4396 a întrebat:

Acum intru in clasa a 10-a si sunt la filologie. Vreau sa dau sigur la medicina. M-am gandit sa ma transfer la mate-info dar nu prea ma am bine cu matematica si va trebui sa recuperez si la informatica.Si in plus se fac doar doua ore de chimie si una de biologie si multe ore de mate si info pe saptamana, deci s-ar putea sa nu am nici timp pentru a invata la chimie si la biologie pentru ca ma voi chinui mult sa inteleg celelalte materii, pe cand daca raman la uman voi avea mult timp pentru invatat, concentrandu-ma numai pe ceea ce am de invatat pentru facultate: chimie oraganica si biologie si voi face din a 11-a meditatii la chimie de doua ori pe saptamana. Am tot auzit ca baza trebuie sa o ai din liceu si probabil veti spune ca matematica ma ajuta si ea dar pot sa fac acasa probleme de matematica fara sa ma stresez ca vai dau teza si dau si bacul la ea. Ce regret este ca liceul nu are stiinte ale naturii si nu vreau sa ma transfer la alt liceu pentru ca acesta este cel mai bun, in celelalte nu se invata serios. Am incredere in mine ca m-as descurca mai bine asa. Voi ce ati face in locul meu? Credeti ca decizia mea este corecta? Astept raspunsuri in special de la persoane care sunt in aceeasi situatie ca a mea sau care cunosc persoane ce au dat de la filologie la medicina.

3 răspunsuri:
| clawss a răspuns:

Buna! si eu am fost in locul tau. Sa iti spun povestea mea. Am fost la frofil stiinte-sociale-istorie si in clasa a 10 m-am hotarat sa dau la medicina. La mine in liceu era profil de bio-chimie, si eu m-am gandit sa ma mut, dar dadeam mate la bac si imi era frica asa ca am ramas sa invat singura. Si bine am facut, ca anul asta am dat admiterea la Sibiu si am intrat si la buget cu 9, 38. Cheia este faptul ca fiecare facultate publica carti cu materia si testele pentru admitere pe care le cumperi de la facultate. Eu am ales Sibiul pentru ca era mai aproape si dadeam admitere la o singura proba la alegere dintre biologie si chimie. La bio au fost publicate 1444 de intrebari grila din care au picat 60. La chimie au fost publicate 163 de probleme, dar nu stiu cate s-au dat. In liceu nu am facut meditatii platite, dar am avut profesorii de treaba care m-au primit la orele lor de pregatire cu olimpicii si asa am mai prins cate ceva. La facultate bio-chimia e materie de un an iar bio-fizica e de un semestru, deci daca vrei cu adevarat poti reusi, dar iti trebuie ambitie.

Inca un sfat: vei intalni multa lume care iti va zice ca nu ar fi indicat sa dai la medicina, dar daca tie iti place si iti doresti nu ii baga in seama.

Pentru mai multe informatii : http://studentlamedicina.wordpress.com/

| emaema a răspuns:

Salutare. admiterea la medicina nu este usoara dar nici imposibila. cred ca in situatia ta ar trebui sa vezi materiile la care vei da bacalaureatul si daca acestea sunt unele placute de tine sa te concentrezi pe ele si pe meditatiile pentru medicina. taxa de scolarizare la medicina generala in bucuresti este de 6000 de ron / an asa ca daca vrei sa intrii pe locurile fara plata trebuie sa te pui serios pe invatat. ceea ce inveti pentru examenul de admitere te va ajuta mult in primul an si e mai bine sa pleci cu toate notiunile foarte bine puse la punct. la facultatile particulare taxa de scolarizare este de 1500 de euro / an, ceea ce este deja si mai mult decat 6000 de ron.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! De curand am intrat si eu la filologie si eu tot la medicina vreau sa dau, nu am dat la real deoarece nu imi place matematica si nici fizica si decat sa ma complic cu ele mai bine am preferat sa dau la uman ca sa am suficent timp pentru a studia materiile de baza precum biologia si chimia pentru medicina. M-am gandit sa incep din clasa a-XI-a meditatie la chimie si biologie si cred ca asa este mai bine. In aceeasi situatie am fost si eu dar m-am gandit mai bine si am ajuns la concluzia ca decat sa inveti la matematica si fizica pana iti vine rau pentru a lua bacul fara sa acorzi foarte mult timp materiilor de baza pentru medicina mai bine la filo si studiezi suplimentar biologia si chimia, eu asa cred. De ex am o verisoara care este la stiinte ale naturii si nu stie mare lucru la chimie dar invata din greu la mate pentru a lua bacul. Eu cred ca mai bine ramai acolo unde esti pentru ca este un profil bun si nu foarte complicat si iti ofera si timp sa faci meditatie la chimie si biologie, eu asa voi face. Succes si sper sa iei decizia potrivita.