| anonim_4396 a întrebat:

Numele meu este Iasmina si am 12 ani.Am 1,72 si as vrea sa merg si eu la castinguri de moda.Nu am facut niciun curs, dar as vrea sa prezint pe un podium sau sa pozez pentru o revista de modeling. Are cineva nevoie de asa ceva? Daca nu acum, atunci macar peste vreo doi ani...Sunt din Severin si aici nu prea se organizeaza castinguri. Unde as putea merge la casting pentru asa ceva? Sper ca m-am exprimat corect si daca nu, orice informatie in acest domeniu ar fi bine venita . Multumesc!:*

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Trebuie să ai minim 14 ani pentru a poza în cadrul unei agenţii de modă.
După ce împlineşti această vârstă, dacă ai dimensiunile bune şi acordul părinţilor poţi încerca să mergi la Agenţii.
Dar să ai grijă, să nu iei ţeapă.
Cea mai serioasă şi mare agenţie de modele de la noi este MRA Models, condusă de Liviu Ionescu ( poate l-ai văzut la Next Top Model ).
Însă mai sunt şi alte agenţii destul de bune in fiecare oraş.
Mai poţi lua legătura cu unul dintre designeri, gen George Hojbotă sau Mircea Bărbulescu pentru a prezenta pentru ei.
Însă să ştii, modelingul adevărat ( festivaluri de modă, agenţii mari etc ) poate fi început doar din Bucureşti.