| iulia_4694 a întrebat:

numele meu este Iulia am si eu o mare problema, mi-a intarziat ciclul menstrual 10 zile, mentionez faptul ca numai sunt virgina. Ultima data cand am facut dragoste cu prietenul meu nu m-am protezat dar am avut grija ca sa nu ejaculeze in mine. Am facut un test de sarcina acum5 zile si a iesit negativ, totusi imi este tare frica. Ce sa fac? Pot fii insarcinata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti fi insarcinata, desi un test de sarcina la 5 zile de intarziere a menstruatiei are un grad de siguranta destul de inalt (in jur de 80%). Oricum, pentru certitudine, fa-ti maine un test de sarcina din prima urina de dimineata. Rezultatul lui va fi concludent.
Daca nu esti insarcinata, atunci situatia este destul de serioasa. O intarziere de 10 zile poate semnifica o problema grava si este imperios necesar sa te duci maine la ginecolog daca testul e negativ.

4 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Daca a avut secretii in timpul actului sexual posibil. Iti recomand sa repeti testul si sa vezi ce indica!

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Poate esti racita cumva mai fa un test

| ioana_9061 a răspuns:

Mai fa-ti un test de sarcina.Si vezi ce iese.

| love_7643 a răspuns:

Se poate sa fie si de frig dar iti zic sa mai repeti inca o data testul.pwp