| Oviatafrumoasa a întrebat:

Bună. O sa trec direct la subiect, știu ca e ceva des întâlnit mai ales aici pe site dar as vrea răspunsuri la propria-mi problema. La grădiniță am avut o cea mai buna prietena cu care practic am crescut. Ne-am înțeles pana în clasa a 4 a dar apoi ea și cu alte 2 prietene au început sa vorbească foarte urat despre mine. În clasa a 6 a au spus în toată școală ca sunt curva doar pentru ca îmi plăcea de un băiat. Curva la 12 ani..nu am mai auzit, dar ideea e ca toată școală le credea, ele fiind populare. Am indurat 3 ani batjocora lor trăind mereu cu gândul ca după ce termin generala scap de ei și voi începe liceul cu noi colegi. Dar în clasa a 9 a m-am trezit ca sunt iar colega cu fata pe care o cunosc din grădiniță. Deși am întrat amândouă la același profil, eu am întrat la B iar ea trebuia sa fie la A, dar când a aflat ca sunt la B, s-a băgat și ea...nu știu exact cum a reușit. Ideea e ca a continuat chiar și la liceu sa-mi facă viata un haos. Le-a spus colegilor ca am spus lucruri despre ei deși eu nu apucasem sa discut cu nici unul și tot ce a zis ea nu era adevărat. Acum, pana în clasa a 12 a, toți și-au bătut joc de mine. A încercat chiar sa se dea la iubitul meu și nu i-a convenit când a văzut ca el ii da cu "jet", scuzați-mi expresia. Încerc sa le ignor pe cât posibil fiind și ultimul an, dar e foarte rău pentru ca ma lupt și cu depresia, anxietate și stima de sine scăzută și simt ca oricând încerc sa stau cu capul sus, bârfele lor ma doboară. Și au făcut și grupuri peste tot pe rețele sociale ca să vorbească despre mine, se leagă de hainele mele doar pentru ca nu ma îmbrac "basic" ca ele. Nu ma îmbrac nici extravagant dar sunt pasionata de moda și îmi place sa ma îmbrac mai elegant și sa fiu foarte bine pusă la punct. Mi-au tot spus ca sunt urata dar cu toate astea destul de mulți băieți, chiar și prieteni de ai lor, m-au plăcut și încă ma plac. Cred ca la mijloc este invidia pe treaba asta și pe faptul ca știu engleza si am avut oportunități din partea liceului sa plec în alte tari iar ele nu au reușit asta deși își doreau. Cumva înțeleg ce se afla în spatele bullyngului lor dar nu știu cum sa îmi fie mai ușor sa îmi termin anul. Păreri?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi si fa plangere la Politie pentru denigrare!

| LorenaMVP a răspuns:

E caz de bullying clar, si eu as face plângere, dar tu ești super corectă, deșteaptă și ești mai presus de invidia lor 'for no reason'
Sper să ai o viață frumoasă la facultate și să scapi de oameni care nu te merită!