| alexandrasorescu a întrebat:

Eu de când eram mica am fost marginalizata în clasa mea! Eu am încercat sa fiu prietenoasa, voiam sa îmi fac prieteni mulți pentru ca nu fusesem la grădiniță și nu știam cum este sa fii într-un colectiv. Va rog sa nu va legați de acest lucru, pentru ca am avut cu cine sa stau acasă și părinții împreună cu bunicii mei s-au gândit ca asa ar fi mai bine pentru mine, ca să nu mă îmbolnăvesc de varicela etc și ca să nu mă trezesc dimineața devreme. Țin sa menționez ca eu când eram mai mica eram foarte sensibila.
Când eram mica eram marginalizat pe motivul ca eram enervanta, ca eram o " ciudata ", se râdea de mine ca am iepure și fac ca o iepuroaica. Mulți copii ma considerau o ciudata, unii îmi ziceau"ciudata". Îmi spuneau lucruri răutăcioase și eu fiind sensibila începeam sa plâng. Eu nu aveam foarte mulți prieteni. Unii au fost de treaba cu mine, alții nu. Însă putini au post cei care au fost de treaba cu mine. Momentan, trei sferturi din clasa nu ma suporta. În clasa mea sunt 32 de copii momentan.
După, m-am răcit foarte tare de copiii din clasa mea. Stăteam singura în toate pauzele și ma țineam în continuu după învățătoare... După ore, multi copii mai rămâneau în curtea scolii, dar nimeni nu ma baga în seama. Apoi mi-am găsit și eu o prietena, cu care uneori ma cert f rău și ne adresam comentarii răutăcioase. Sa nu credeți ca ne înjuram.
Prin clasa a IV-a (cred) ma mai integrasem și pentru ca acei copii care rămâneau după ore vorbeau urat, încercam și eu sa ma dau mare și vorbeam și eu cât de urat puteam (pe atunci nu puteam sa vorbesc urat). Ca sa ma integrez și din cauza anturajului începusem sa înjur, o data am luat mustrare scrisa...
În clasa a V-a am avut mari scandaluri cu mulți copii din clasa mea. La un moment dat, când am întrat în clasa, aproape toată clasa făcea mișto de mine, îmi adresau comentarii răutăcioase, ma provocau și ma făceau sa le spun cuvinte urate : i-am făcut colectiv de prosti, cred ca i-am făcut nesimtiti. Ei m-au făcut pe mine retardata.
O data, o colega m-a jignit, iar eu de nervi am început s-o iau la mișto. După colega aia s-a pus pe plâns, dar ea a interpretat ceva greșit sau nu mai știu exact ca a trecut mult. Chestia e ca după aceea aproape toată clasa m-a certat foarte rău, ma amenințau ca ma spuneau la diriginta...
Ca să se victimizeze, colega aia a spus ca vrea sa se mute la o alta școală din cauza mea și atunci o prietena de a ei m-a huiduit. Un alt coleg m-a împins. Ei o mint pe diriginta în fata și inventează minciuni despre mine.
A fost nevoie sa vorbească părinții mei cu diriginta, au vorbit de foarte multe ori. Ei tot nu se potoleau. Au mai vorbit părinții mei și nici pana acum nu s-au potolit. Este o școală foarte bună și o clasa cu profesori foarte buni. Școala este de renume. Nu as vrea sa ma mut la o alta școală. Ce sa ma fac? Credeți ca ar trebui sa ma răzbun pentru câte mi-au făcut? Credeți ca ar trebuie sa ii fac sa nu mai fie uniți? Eu nu vreau sa fiu prietena cu ei și chiar dacă as vrea n-aș putea...

5 răspunsuri:
| TristanTzara a răspuns:

Părerea mea e că ar trebui să te muți la altă școală. Că e de renume, nu contează așa de mult în gimnaziu, unii ar zice că nici în liceu.

E clar că tu ai probleme cu socializarea. Și sigurat într-un mediu ostil n-o să le rezolvi. Într-o școală nouă o să le iei de la zero.

| Rd79 a răspuns:

Ce clasa esti? Cu ce te ajuta ca scoala e foarte buna daca nu poti sa te simti bine cu colegii?

| hamate a răspuns:

Nu e vina nimanui ca esti antipatica, de ce si impresia ca toata lumea este impotriva ta?

| alexandrasorescu explică (pentru hamate):

Eu am menționat ca am vrut sa fiu prietenoasa...

| icewolf a răspuns:

Am trecut pe acolo stiu exaaact cum te simti, primara si gimnaziul, 8 ani si-au batut joc de mine ca de un animal, de cateva ori dadeau vina pe mine pentru ce n-am facut, stateam singur sau ma certam mereu, in primara eram temperamental si saream la bataie, m-a traumatizat chestia asta, acum nu mai sunt la scoala aia, dar am invatat un lucru, daca vezi ca asa se comporta, vezi cine e cu adevarat de vina sau daca o fc pentru ca nu ai treaba sau pentru ca fci tu ceva ce nu le place, cauta sa vezi desore ce discuta si cauta aa poti diacuta cu ei asta, cand ei iti bat joc de tine ignorai, nu ai motiv sa te certi cu ei, arata-le ca nu esti bataia lor de joc. Numai sa nu te izolezi, sa nu devii o singuratica, eu asa am facut si acum is un introvertit, is putin ciudat uneori si nu dau 2 bani pe mine. Sper ca te-am ajutat.