| daiana a întrebat:

Ofer fundita! Am la biologie sa fac un referat despre un ecosistem si referire la biocenoza (nu conteaza terestru sau acvatic). cine stie un ecosistem(nume de ecosistem)? dar nu vreau exemplu ca :Marea Neagra, Delta Dunarii sau Parcul national portile de fier deoarece mai fac alti colegi si nu vreau sa am la fel ca ei. Sunt clasa a8a. Multumesc mult pentru timpul acordat! big grin

6 răspunsuri:
| Dariana a răspuns:

# Peștera cu Abri din Cheile Văii Valceaua - Munții Bihorului - Județul Alba
# Peștera cu Abri de la Ponor - Munții Aninei - Județul Caraș-Severin
# Peștera cu Aburi - Culmea Mehadiei - Județul Caraș-Severin
# Avenul Acoperit - Munții Bihorului - Județul Bihor
# Peștera de la Acre - Munții Vlădeasa - Județul Bihor
# Peștera lui Adam - Culmea Mehadiei - Județul Caraș-Severin
# Peștera Adâncă - Munții Vâlcanului - Județul Gorj
# Peștera Adăpostul Rândunelelor - Valea Casimcea - Județul Constanța
# Peștera Albastră - Munții Pietroasa - Județul Timiș
# Peștera Albă - Munții Bihorului - Județul Bihor
# Peștera de la Alun - Munții Bihorului - Județul Cluj
# Avenul Alungit de sub Rame - Munții Bihorului - Județul Bihor
# Peștera Alunii Negri - Munții Vâlcanului - Județul Hunedoara
He he ai ce alege de aici!smug

| wastingmytime a răspuns:

Acvariul(nu e natural, dar tot ecosistem e), padure etc

| Anonim69 a răspuns:

Fa despre un ecosistem artificialbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| hgjf a răspuns:

Poti face despre ecosistemul unei pesteri.sau a unei paduri de stejar sau molid.(asa ceva au fost la mine in clasa)winking

| vanessa_7351 a răspuns:

Pestera-ecosistm natural sau padurea-ecosistem natural si terestru... sper sa te ajute cu ceva.:d:d:d