| NoAntidote a întrebat:

ori ca sunt nebuna eu. ori e proasta ea!
Am o sora de 8 ani.in clasa a2a! Doamne, nu ma pot descurca cu ea la lectii! Noi locuim cu bunicii! Seara cand vin de la scoala o gasesc pe bunica mea aproape plangand! O zi intreaga se chinuie cu ea la teme! Si nu vrea. Nu stie sa scrie.Stie dar zice ca nu poate! Si apoi cand fac eu temele cu ea o bat pentru ca nu o suport! Imi pierd toata rabdarea! Ii explic, ii arat, ii rezolv.nici sa copie nu`i in stare! Si ii spun! mama lucreaza pentru noi doua, sa ne ofere totul si tu ce faci? nici sa copii nu esti in stare? si.ma simt eu aiurea! stiu ca inca e mica si nu intelege dar.oh go on nu stiu! eu am 14 ani! nu pot spune ca invat foarte bine. dar invat! sad ajutati`ma.nu vreau sa o dezamagim pe mama, pentru ca munceste din greu sa avem totul! cred ac intelegeti!sad

6 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

E clar ca are probleme(refuzul e tot o problema ), dar nu cu bataia le rezolvi. S-ar putea sa fie "blocata" de vreo problema-plecarea mamei? Numai un medic specialist o poate ajuta.

| Crisu a răspuns:

Du'o la un psiholog daca face asa.Cred ca e foarte obositor sa ai grija de sora ta, si ma rog.Cred ca un psiholog e cea mai buna alegere.respctiv psihologul scolii.

| EllyFMS a răspuns:

Ia`o la omor de fiecare data cand nu vrea!

| ForgottenNobody a răspuns:

Incearca sa ii explici surorii tale ca nu e bine ca nu isi da silinta, ca scoala e importanta.Nu te pierde nici tu cu rabdarea, stiu ca e greu la scoala si atunci cand vii acasa ai vrea sa te relaxezi, nu sa ai alte teme, dar explica-i si de 10 ori daca e nevoie...
Daca vezi ca nu e atenta incearca sa ii captezi atentia spunandu-i "Tu nu stii de povestea copilului care nu invata?"...si ii poti spune ca era un copil care avea o familie unita si fericita, doar ca el nu invata si el a crescut, parintii si rudele i-au murit[dar sa nu fie prea trist] si trebuia sa se angajeze undeva si nu reusea, pentru ca nu stia mai nimic, intr-un final a ajuns sa cerseasca la colt de strada. Mai adaugi pe parcurs. Fa-o sa inteleaga ca fara carte nu se poate descurca in viata si ar putea ajunge sa stea in drumuri...happy

Sper ca te-am ajutat.

| NoAntidote explică:

Ma rog.nu pot spune ca am eu grija de ea! dar mai tot timpul vede copii in fata blocului care se joaca! si vrea si ea! ii spun.ca daca nu face temele frumos si corect, nu iese si nici nu ii cumpar x! nu intelege! si cand greseste! fuge de mine! ii spun sa vina la mine si zice: ca mi`e frica ca ma bati! dar nu sunt violenta! ii mai dau cate una cand chiar ma scoate din sarite! dar nu!

| NoAntidote explică:

Si eu. din clasa a2a invatam singura! si cand mama venea acasa eram bucuroasa sa-i arat caietele cu note! si ma simteam eu bine! acum ea. ce sa-i arate? un scris cacacios si numai taieturi?straight face