| scump3tea a întrebat:

parintii mei sint pe cale de a divorta... e greu pentru mine, acum sint atitea greutati pe capul meu. Mi-a murit iubitul, si mama si tata divrteaza. Dar aici tata e de vina. El crede ca mama are pe altcineva, si deja noapte bea, se imbata, noi traim la casa pe pamint cu doua etaje.Deci dormitorul nostru e la al doilea etaj, tata se cearta cu mama in dormitor, eu nu pot dormi si cu surioara mai mica de 6 ani, eu am 13. Dupa aia se linistesc si deja cred ca e bine, dar il aut pe tata pe scari se duce la etajul 1 in living si se pune pe baut.Cu toate ca el nu bea deloc, dar de la un timp se cearta cu mama si bea. Dar ei nu se potrivesc pentru ca tata e mai mare ca mama cu 17 ani.Si toata noaptea el bea striga si eu cu surioara stam pe scari si il privim, pentru ca nu putem dormi.Sint nopti de cosmar pentru mine.Sufar.Pentru ca as vrea sa am o familie completa. Dar vad ca nu e posibil.Nu se potrivesc.Si tata o vede pe mama tinara si se teme. Dar ea nu are pe nimeni eu stiu de asta.Si el stie, dar se face a nu sti.Nustiu daca o sa ma obisnuiesc fara tata.Si in plus toata ziua pling ca imi este dor de iubitul meu pentru ca a trecut doar o saptamana decind nu mai e.
Toate sint pe capul meu.Imi vine sa ma fac emo, dar ma opreste mila fata de mama, ca deja nu mai poate, e distrusa, si sa ma vada emo e dea dreptul ingrozitor.Am nevoie de ajutor.
funda!
Mersi pentru atentie.

Răspuns Câştigător
| iJustWannaDance a răspuns:

Buna!

Trebuie sa stii ca nu prea ai ce face in aceasta situatie... uita-te putin, analizeaza, trebuie sa vezi si partea buna a lucrurilor: daca parintii tai nu s-ar desparti, atunci ar fi in fiecare noapte certuri peste certuri intre ei, doar tu ai spus ca nu se potrivesc.

E intr-adevar greu, am si eu o prietena in aceeasi situatie, dar a trecut peste.

Acest divort este pentru ca parintii tai nu se mai suporta pur si simplu. Nu e ca si cum ar vrea sa va faca voua(tie si surorii tale) rau.

E greu sa traiesti alaturi de cineva la care nu tii.
Si de asemenea e greu sa traiesti fara cineva la care ai tinut(iubitul tau). E greu, ai foarte multe probleme in acest moment, dar trebuie cumva sa uiti. Prietenul tau merita tinut minte si reamintit din cand in cand, dar viata merge inainte.

Cat despre EMO, in nici un caz. Emo e un tip\tipa care sufera grav, cade in depresii peste care nu poate si nuci nu vrea sa treaca; pana la urma, ajungandu-se la sinucidere.

Mama si tatal tau ar suferi un soc total. Si surioara ta de asemenea. Daca familia ta se destrama(parintii tai despartindu-se), atunci ce va face surioara ta daca va vedea pana si sora ei, mai mare, mai responsabila, o paraseste?

Trebuie sa vezi partea plina a paharului, exteriorizeaza-te prin sport, ia cursuri de yoga sau mergi undeva unde sa socializezi mai mult.

Sincer regret divortul parintilor tai, dar nu uita, viata merge inainte!

1 răspuns:
| madyxd a răspuns:

e o incercare grea pentru tine. adica pe langa moartea prietenului tau. mai este si divortul. emo te sfatuiesc sa nu fi happy nu se merita si cum spui si tu tii la mama ta si ti'e mila de ea. stiu cum este sa ai un tata gelos care sa bea si sa se certe continuu u sotia.si tatal meu e la fel. dar el se mai controleaza cand ma vede pe mine pentru ca ma iubeste enorm. eu cred ca ar trebui sa incerci sa te "bagi" intre ei cand se cearta ca poate tatal tau va inceta de dragul tau. pana acum 3 4 ani nici eu nu ma bagam. ascultam si nu era bine straight face dar acum cand ma vede inceteaza. tace. si chiar uneori se duce si se culca. cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta si sa'i spui ca te doare muult. si apoi sa ii spui si tatalui tau dar cand nu e baut ca daca e baut nu va fi atent la tine ci la "pahar". si sincer spre sa reusesti sa treci peste asta si sa iti ramana familia unita love struck