| anonim_4396 a întrebat:

Bună, plac un baiat dar nu stiu daca si el ma place si nu vreau sa îl întreb, eu am 13 ani iar el face 14, suntem în aceeași scoala doar ca eu sunt în clasa a 7-a el în a 8-a. Iesim în fiecare zi pe la 8 pana la 9 jumate și nu știu cum sa imi dau seama pentru ca se comporta cam la fel cu toate fetele și o sa va zic câte ceva...

Odată ploua afara și ne-am adăpostit lângă un bloc, o fata mi-a zis ca ii e frig și m-a rugat sa o îmbrățișez, am zis ok asa ca asta am făcut și după a venit și el și ne-a îmbrățișat pe amândouă vreo 10 secunde gen în timp ce o îmbrățișam pe ea a venit și el și ne-a luat în brațe.

Asta mi s-a părut cel mai dragut și vreau sa va zic și voua. Azi a inceput pe la 21:15 sa ploua asa ca le-am zis "a început ploaia, eu plec" si dupa crush-ul meu a zis "hai ca plec și eu". Pe drum eu stăteam cu mâinile încrucișate ca sa nu mi se ude telefonul și vad cum își da jos hanoracul și mi-l pune le umeri după imi spune "baga și mâine-le ca sa nu iti fie frig" și după câteva secunde m-a întrebat dacă ma descurc pana acasă de la locul de unde trebuie sa ne "despărțim" gen sa o luam pe drumuri diferite și i-am zis da dar după am văzut ca nu a plecat de la locul de unde trebuia dar nu l-am întrebat nimic (de acolo mai aveam 3 străzi) și când ajungem la a doua ma întreabă "de aici mai e o strada pana la tine, nu?" si i-am zis "da dar e ok, poți sa pleci" și a zis "ee lasa ca te conduc" și când am ajuns la coltul străzii mele am bătut palma cu el, m-a îmbrățișat, mi-am dat hanoracul jos, i l-am dat și după mi-a zis "hai încă o data" (s-a referit sa ne îmbrățișam încă o data) asa ca ne-am îmbrățișat încă o data, i-am mulțumit și am plecat. Doamne deci a fost atat de drăguț din partea lui happy

Odată rămăsesem cu el, încă un baiat și o fata. Fiind doar noi 2 în aceeași scoala am început sa vorbim despre profesori, despre scoala etc si dupa imi zice "vreau sa te întreb ceva" sta puțin pe gânduri si imi zice "stai ca nu stiu cum sa te întreb" și după ma întreabă "care ți se pare cel mai frumos baiat din scoala" iar eu am început sa zâmbesc și mi-am întors capul pentru ca ma rușinasem (ma uitam la fata aia care și ea zâmbea) și după vad ca fata aia ii zice în șoaptă "tu" și celalalt baiat "hai ma, cu toții știm răspunsul" și după crush-ul meu a început sa zâmbească și și-a întors capul.

Uneori vine în fata mea și ma îmbrățișează dar aici nu e cine știe ce pentru ca mai sunt câteva fete cărora le face la fel dar diferenta e ca pe ele le cunoaște de mai mult timp și iese cu ele de mai mult timp.

Deci. Revin la întrebarea importanta, cum as putea sa imi dau seama daca ma place fara sa il intreb sau sa il intrebe altcineva? Adică unicul răspuns este "prin comportamentul lui" dar v-am zis ca nu știu cum sa imi dau seama pentru ca se comporta cam la fel și cu alte fete deci...ati putea sa ma ajutați? sad

5 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Îl întrebi și tu care e cea mai frumoasă fată din școală, el cum te-a întrebat. Fii pregătită să auzi și alt nume căci din ce ai povestit tu ești îndrăgostită și e posibil să fi omis multe lucruri. Nu te rușina și eu când eram de vârsta ta am fost abordat de fete și sunt multe lucruri prin care o fată atrage atenția unui băiat dar cel mai bine e să-l întrebi.

| Unsfatbun a răspuns:

Pai nici acum nu ti-ai dat seama ca te place?
Iar daca ai dubii daca te place sau nu, de ce nu vorbesti cu el putin mai deschis?
Uite cat de frumos se comporta cu tine! Ce parere ai daca maine o sa-l vezi de mână cu alta fata?
Nu se intamplă nimic, nu o să dai în depresie, dar nici bine nu o să-ți pice.
Soluția: comunicarea! Direct cu el, pe mess, la telefon, printr-un prieten comun...
Și de acolo mai este doar un pas! Succes!

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Unsfatbun):

Poate vrea doar sa fim prieteni foarte buni și nu are sentimente de genu fața de mine dar nu stiu...

Și încerc sa vorbesc cât mai des cu el dar nu prea vorbim despre asta gen pe cine placem și asa mai departe, sincer... Daca m-ar întreba cred ca i-aș răspunde sincer dar pana atunci continui sa ma mai uit la mici detalii ca să îmi pot da seama(nu cred ca voi reuși dar tot încerc).

Azi dupa ce am ajuns acasă i-am dat mesaj unei prietene care e puțin gura sparta sperând ca ii va spune ca il plac fără sa știu eu sau sa vorbim și sa facem un plan, la întrebare când am spus ca nu vreau sa ii zica alta persoana m-am referit s anul vorbesc cu persoana respectu a ca sa ii spună deci alta soluție nu găsesc...

| Unsfatbun a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Data viitoare când îl vezi, spune-i că "trebuie să vorbiți ceva, doar voi"!
"Este un secret și nu pot să ți-l spun aici. Poate ne vede mai târziu! Dar stai liniștit că nu este de rău!"
Chiar dacă nu este atât de comod pentru o fată să facă asta, dar cel puțin știi că ai făcut tot ce a depins de tine.
Dacă zice să fiți "doar prieteni", nu ai de ce să-ți schimbi comportamentul față de el. Mai sunt și alți băieți!
Nu trebuie să te simți vinovată pentru asta.
Spre "să reușești"!

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns:

Am o veste cam proasta, a aflat ca il plac. Azi rămăsesem doar noi 2 și a început sa imi zică ca mai multe fete din scoala l-au ales pe el ca și cel mai dragut baiat din scoala, ca o colega de-a mea îl place și nu înțelege ce vede la el și după m-a întrebat care mi se pare cel mai dragut baiat din scoala în afara de el asa ca eu nefiind atrasa de nici unul în afara de el am sous nu mai sunt baieti draguti și dupa început efectiv sa enumere toate clasele (gen ca sa zic un baiat) si nu am zis pentru ca nu mai e unul pe care îl consider frumos și după m-a intrebat "tu placi pe cineva?" i-am răspuns cu da și m-a întrebat pe cine și am început sa zâmbesc, după a început sa dea nume de băieți pe care ii cunoaștem și într-un final ma întreabă "pe... Mine?" eu am zis zâmbind "poate... Da" și după a zis "wow, doua fete din a 7-a ma plac". Ma asteptam la altceva și sincera sa fiu încep sa cred ca vrea sa bata un record cu cei mai frumoși baieti din scoala gen sa afle de la toate fetele care e cel mai frumos baiat sin scoala sau cine il place. Acum sunt atât de dezamăgită, nu vreau sa ii scriu, nu mi-a scris și mâine nu am de gand sa ies afara pentru ca cei cu care ies o sa zică "hai la gasca cealaltă" (gen la gasca crush-ului meu) si daca va întrebați avem mai multe găști și ne strângem destui de mulți copii și mna, dacă o sa zic "nu vreau sa mergem la ei" o sa ma intrebe de ce și chiar nu vreau sa afle toată lumea pe cineva plac și ca probabil acesta a fost al treilea friendzone și nici nu mai vreau sa dau ochii cu el pentru ca mi-e super rusine sad