| xXxDragosHHHxXx a întrebat:

Revin cu inca o intrebare... una asemanatoare sau aproape identica cu celelalte din trecut laughing Sunt baiat, am 15 ani si fac 16 in septembrie. Ma tot gandesc ca vreau sa mai slabesc. Am inaltimea de 1.77 si greutatea de 67kg. Stiu ca am 10kg in minus fata de inaltime si ca e mediu. e pe la mijloc cum s-ar zice. Dar nu-mi sta bine. mai am grasime pe abdomen. pe la picioare. etc. Si ideea e ca as vrea sa mai slabesc pana la 60kg. adica inca 7kg... As vrea sa stiu. ce sa mai fac. Ce sa mai mananc. Si ce sport sa fac. cum fac alergarile. In principiu as vrea cateva informatii despre cum as putea sa slabesc inca 7kg. Imi doresc sa am 1.77 si 60kg. Vreau sa arat mult mai bine de atat. Nu ma simt bine in pielea mea. Vreau sa mentionez si faptul ca acum un an aveam 1.65 si 77kg. Deci am putut sa slabesc ceva ceva. happy Dau o mare funda celui care ma ajutaaa happy Multumesc. big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 69, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2-3 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti!

Totuşi, chiar dacă vei mai slăbi până la 60 de kg, tot te vei încadra în limita normală :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

La 15 ani esti bine, nu te juca acum cu metabolismul corpului tau. Pentru linistea ta, poti cere sfatul unui medic de specialitate.

| kar1GaNNN a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa faci mult sport fiindca esti cam slab ( ma refer sa faci sport anume fotbal, handball etc, care iti creste masa musculara ).

| EvilThoughts a răspuns:

Nu este nepărat să slăbești, ci să faci sport, astfel încât să nu mai ai grăsime pe abdomen. După părerea mea ești destul de slab pentru înălțimea și vârsta ta și nu cred că mai trebuie să scazi în greutate.